Redakcja Polska

Czechy: rozpoczynają się Dni Polskie w Ostrawie

19.10.2021 15:16
W czeskiej Ostrawie rozpoczęły się Dni Polskie. W programie znalazło się ponad trzydzieści wydarzeń poświęconych sztuce, kulturze, historii oraz stosunkom polsko-czeskim.
Wystawa Instytutu Polskiego w Pradze
Wystawa Instytutu Polskiego w Pradze Źródło: Twitter/@PLInst_Praha

Dni Polskie organizuje ostrawskie Centrum Pant wraz z Instytutem Polskim w Pradze. Dyrektor instytutu Maciej Ruczaj powiedział Polskiemu Radiu, że program wydarzenia jest tak bogaty dzięki szerokiej współpracy z lokalnymi partnerami. - Ostrawa jest miastem, które w naturalny sposób ciąży w stronę Polski. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ten program się rozwija i to już nie naszą zasługą, ale zasługą miejscowych instytucji, stowarzyszeń i organizacji - zaznaczył Maciej Ruczaj.

Tegoroczne Dni Polskie w Ostrawie rozpocznie debata o Ryszardzie Siwcu, który we wrześniu 1968 roku dokonał samospalenia w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Tuż po niej odbędzie się premiera spektaklu poświęconego Siwcowi, który przygotował ostrawski teatr Studio G.

- Ryszard Siwiec staje się coraz bardziej rozpoznawalnym symbolem, który łączy Polaków i Czechów. Coraz więcej osób o nim słyszało i coraz częściej pojawia się on również jako motyw kulturowy - podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

Dni Polskie w Ostrawie potrwają do 14 listopada. W programie na kolejne tygodnie znalazły się projekcje filmowe, dyskusje, koncerty, wystawy oraz spacery po mieście polskimi śladami.

IAR/dad

37 lat temu zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko

19.10.2021 13:10
Był duszpasterzem ludzi pracy i kapelanem warszawskiej Solidarności. 19 października 1984 roku został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB  

Premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim: konstytucja najwyższym prawem RP

19.10.2021 14:07
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w Parlamencie Europejskim o równe traktowanie państw członkowskich Wspólnoty. Szef polskiego rządu uczestniczy w debacie o praworządności w Polsce. Mateusz Morawiecki argumentował, że krytyka wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prymatu konstytucji nad prawem unijnym jest nieuzasadniona, gdyż podobne orzeczenia wydawano w innych krajach Wspólnoty.

Marcin Przydacz poinformował w NATO o sytuacji na granicy z Białorusią

19.10.2021 14:51
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował w siedzibie NATO w Brukseli o sytuacji na granicy z Białorusią i o przepychaniu migrantów na teren Polski przez służby podległe reżimowi w Mińsku. Wiceszef MSZ-u spotkał się w brukselskiej kwaterze głównej NATO z ambasadorami państw członkowskich Sojuszu.