Redakcja Polska

Inauguracja Roku Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie

12.02.2022 18:32
Jednym z czterech patronów 2022 roku uhonorowanych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest Bruno Schulz, polski pisarz i malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku. W tym roku przypada 130. rocznica jego urodzin i zarazem 80. rocznica tragicznej śmierci. Całe swoje życie związał z Drohobyczem, miasteczkiem położonym nieopodal Lwowa.
Audio
  • Inauguracja roku Brunona Schulza w Drohobyczu. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Inauguracja Roku Bruno Schulza w Drohobyczu
Inauguracja Roku Bruno Schulza w DrohobyczuAndrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

Przedstawieniem teatralnym w willi Bianki, którą opisał Bruno Schulz w opowiadaniu „Wiosna” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” rozpoczęto rok jubileuszowy w Drohobyczu. Obecnie w pałacu mieści się dział sztuki europejskiej Muzeum Ziemi Drohobyckiej, gdzie zorganizowano "Noc w muzeum".

 - To właśnie różni artyści z Drohobycza – i teatr, i taniec, i też performerzy oraz chór Drohobycki rozpoczął takie akcje, żeby po prostu pokazać, że muzeum to nie jest jakaś nudna sztuka, a że do muzeum można przyjść i zobaczyć coś wyjątkowego. Dzisiaj pokazaliśmy takie moderne przedstawienie – powiedział Andrzej Jurkiewicz, reżyser przedstawienia.

 W wydarzeniu wzięły udział władze miasta, mieszkańcy Drohobycza oraz miejscowi Polacy.

- Jestem zachwycona tym wydarzeniem, które odbyło się dzisiaj w Drohobyczu. Niebanalnym sposobem, w jaki było podane to co się tu odbywało. Sposób, w jaki tu jest promowana kultura, myślę, to dobry kierunek, bo w taki sposób można przybliżyć sztukę nie tylko do osób starszych, ale i do młodzieży – powiedziała Olga Pawłowska, prezes Fundacji św. Antoniego w Drohobyczu.

 Część ekspozycji jest poświęcona twórczości Brunona Schulza. Są m.in. jego malowidła ścienne odkryte w 2001 roku w willi Landaua przy dawnej ulicy Świętego Jana, teraz Tarnowskiego 14.


Rok Bruno Schulza w Drohobyczu Rok Bruno Schulza w Drohobyczu

- U nas w Drohobyczu każdy wie, kim był Bruno Schulz. Znane są też jego utwory, bo nasi nauczyciele promują je wśród dzieci w szkołach. Co zostało z dawnego „półtora miasta”? Czynny kościół jako zabytek architektury i integralna część polskiej historii. Ważnym świadectwem historii żydowskiej jest odnowiona synagoga, która długo była w ruinie. W swojej działalności artystycznej też często wspominam Brunona Schulza – powiedział drohobycki akordeonista Roman Stachniw.

 Bruno Schulz prawie całe swoje życie spędził w Drohobyczu. Autor "Sklepów cynamonowych" oraz "Sanatorium pod Klepsydrą" był pilnym obserwatorem swojego miasta, a jego twórczość zarówno literacka, jak i plastyczna jest przesycona drohobyckimi realiami. Niestety w 1942 roku również w Drohobyczu zginął, zastrzelony na ulicy przez gestapowca. W ramach obchodów Roku Brunona Schulza, w mieście zaplanowano szereg imprez.


Rok Bruno Schulza w Drohobyczu Rok Bruno Schulza w Drohobyczu

 - Co roku ku pamięci Brunona Schulza organizujemy Międzynarodowy Festiwal „Bruno Fest”. Teraz będzie to jubileuszowy dziesiąty i wierzymy, że będzie wyjątkowy, unikatowy. Ten festiwal nie tylko jednoczy trzy wielkie narody – ukraiński, żydowski i polski, ale także przypomina światu, że mamy wspólną kulturę. A jej twarzą jest właśnie Bruno Schulz – podsumował Taras Kuczma, mer Drohobycza.

Organizatorzy obchodów Roku Brunona Schulza podkreślają, że wydarzenia jubileuszowe są zarówno promocją kultury i sztuki, ale także okazją do pokazania turystycznej strony Drohobycza.

 

Eugeniusz Sało

Fot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

 

 

 

 

 

Prezydent po konferencji przywódców zwołanej przez Joe Bidena: jest gotowość wspierania Ukrainy

11.02.2022 22:42
Kraje Zachodu są jednomyślne i solidarne z Ukrainą, NATO się nie cofa, lecz umacnia - zapewnił prezydent Andrzej Duda po międzynarodowej telekonferencji, którą zorganizował prezydent USA Joe Biden. Dodał, że nie można się zgodzić z dyktatem Rosji, zarazem trzeba utrzymywać z nią dialog.

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji. Amerykańskie obawy o ponowną agresję na Ukrainę

12.02.2022 15:59
Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w sobotę z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, by omówić poważne obawy strony amerykańskiej, że Rosja może rozważać przeprowadzenie w najbliższych dniach dalszej agresji na Ukrainę - przekazał Departament Stanu.

Ulicami Kijowa przeszedł Marsz Jedności dla Ukrainy

12.02.2022 16:41
Liczący około 1500 uczestników pokojowy Marsz Jedności dla Ukrainy przeszedł w sobotę ulicami Kijowa. Jak zapowiadali organizatorzy wydarzenia, mieszkańcy stolicy chcieli pokazać światu i Rosji, że nie boją się gróźb prezydenta tego kraju, Władimira Putina.