X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Inauguracja Roku Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie

12.02.2022 18:32
Jednym z czterech patronów 2022 roku uhonorowanych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest Bruno Schulz, polski pisarz i malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku. W tym roku przypada 130. rocznica jego urodzin i zarazem 80. rocznica tragicznej śmierci. Całe swoje życie związał z Drohobyczem, miasteczkiem położonym nieopodal Lwowa.
Audio
  • Inauguracja roku Brunona Schulza w Drohobyczu. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Inauguracja Roku Bruno Schulza w Drohobyczu
Inauguracja Roku Bruno Schulza w DrohobyczuAndrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

Przedstawieniem teatralnym w willi Bianki, którą opisał Bruno Schulz w opowiadaniu „Wiosna” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” rozpoczęto rok jubileuszowy w Drohobyczu. Obecnie w pałacu mieści się dział sztuki europejskiej Muzeum Ziemi Drohobyckiej, gdzie zorganizowano "Noc w muzeum".

 - To właśnie różni artyści z Drohobycza – i teatr, i taniec, i też performerzy oraz chór Drohobycki rozpoczął takie akcje, żeby po prostu pokazać, że muzeum to nie jest jakaś nudna sztuka, a że do muzeum można przyjść i zobaczyć coś wyjątkowego. Dzisiaj pokazaliśmy takie moderne przedstawienie – powiedział Andrzej Jurkiewicz, reżyser przedstawienia.

 W wydarzeniu wzięły udział władze miasta, mieszkańcy Drohobycza oraz miejscowi Polacy.

- Jestem zachwycona tym wydarzeniem, które odbyło się dzisiaj w Drohobyczu. Niebanalnym sposobem, w jaki było podane to co się tu odbywało. Sposób, w jaki tu jest promowana kultura, myślę, to dobry kierunek, bo w taki sposób można przybliżyć sztukę nie tylko do osób starszych, ale i do młodzieży – powiedziała Olga Pawłowska, prezes Fundacji św. Antoniego w Drohobyczu.

 Część ekspozycji jest poświęcona twórczości Brunona Schulza. Są m.in. jego malowidła ścienne odkryte w 2001 roku w willi Landaua przy dawnej ulicy Świętego Jana, teraz Tarnowskiego 14.


Rok Bruno Schulza w Drohobyczu Rok Bruno Schulza w Drohobyczu

- U nas w Drohobyczu każdy wie, kim był Bruno Schulz. Znane są też jego utwory, bo nasi nauczyciele promują je wśród dzieci w szkołach. Co zostało z dawnego „półtora miasta”? Czynny kościół jako zabytek architektury i integralna część polskiej historii. Ważnym świadectwem historii żydowskiej jest odnowiona synagoga, która długo była w ruinie. W swojej działalności artystycznej też często wspominam Brunona Schulza – powiedział drohobycki akordeonista Roman Stachniw.

 Bruno Schulz prawie całe swoje życie spędził w Drohobyczu. Autor "Sklepów cynamonowych" oraz "Sanatorium pod Klepsydrą" był pilnym obserwatorem swojego miasta, a jego twórczość zarówno literacka, jak i plastyczna jest przesycona drohobyckimi realiami. Niestety w 1942 roku również w Drohobyczu zginął, zastrzelony na ulicy przez gestapowca. W ramach obchodów Roku Brunona Schulza, w mieście zaplanowano szereg imprez.


Rok Bruno Schulza w Drohobyczu Rok Bruno Schulza w Drohobyczu

 - Co roku ku pamięci Brunona Schulza organizujemy Międzynarodowy Festiwal „Bruno Fest”. Teraz będzie to jubileuszowy dziesiąty i wierzymy, że będzie wyjątkowy, unikatowy. Ten festiwal nie tylko jednoczy trzy wielkie narody – ukraiński, żydowski i polski, ale także przypomina światu, że mamy wspólną kulturę. A jej twarzą jest właśnie Bruno Schulz – podsumował Taras Kuczma, mer Drohobycza.

Organizatorzy obchodów Roku Brunona Schulza podkreślają, że wydarzenia jubileuszowe są zarówno promocją kultury i sztuki, ale także okazją do pokazania turystycznej strony Drohobycza.

 

Eugeniusz Sało

Fot. Andrzej Borysewicz/Nowy Kurier Galicyjski

 

 

 

 

 

Prezydent po konferencji przywódców zwołanej przez Joe Bidena: jest gotowość wspierania Ukrainy

11.02.2022 22:42
Kraje Zachodu są jednomyślne i solidarne z Ukrainą, NATO się nie cofa, lecz umacnia - zapewnił prezydent Andrzej Duda po międzynarodowej telekonferencji, którą zorganizował prezydent USA Joe Biden. Dodał, że nie można się zgodzić z dyktatem Rosji, zarazem trzeba utrzymywać z nią dialog.

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji. Amerykańskie obawy o ponowną agresję na Ukrainę

12.02.2022 15:59
Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w sobotę z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, by omówić poważne obawy strony amerykańskiej, że Rosja może rozważać przeprowadzenie w najbliższych dniach dalszej agresji na Ukrainę - przekazał Departament Stanu.

Ulicami Kijowa przeszedł Marsz Jedności dla Ukrainy

12.02.2022 16:41
Liczący około 1500 uczestników pokojowy Marsz Jedności dla Ukrainy przeszedł w sobotę ulicami Kijowa. Jak zapowiadali organizatorzy wydarzenia, mieszkańcy stolicy chcieli pokazać światu i Rosji, że nie boją się gróźb prezydenta tego kraju, Władimira Putina.