Redakcja Polska

W Baku będzie upamiętniony dorobek polskich architektów

20.02.2022 09:00
W Baku, z udziałem ambasadora RP i wiceminister kultury Azerbejdżanu, zaprezentowano pomysły na upamiętnienie dorobku polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku. Projekty przygotowała Ambasada RP i Azerska Agencja Turystyczna.
Gmach Muzeum Manuskryptów w Baku
Gmach Muzeum Manuskryptów w BakuEdyta Poźniak/Polskie Radio

Wśród przedstawionych projektów są między innymi wyprodukowane przez Ambasadę RP w Baku filmy przedstawiające gmachy zaprojektowane przez polskich architektów w stolicy Azerbejdżanu, a także przewodnik turystyczny szlakiem polskich miejsc w Baku, przygotowany i wydany wspólnie przez Ambasadę RP i Azerbaijan Tourism Board.

Podczas prezentacji wiceminister kultury Azerbejdżanu Sevda Mammadaliyeva, podkreśliła istotny wkład, który Polacy wnieśli w rozwój kultury, nauki i przemysłu Azerbejdżanu. Odnosząc się do budynków zaprojektowanych przez polskich architektów minister Sevda Mammadaliyeva stwierdziła, że „ich spuścizna wzbogaca duch naszej stolicy”. Polscy architekci, m.in. Józef Gosławski (1865-1904) i Kazimierz Skórewicz (1868-1950), na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa, Teatr Tagijewa, biurowiec Rotszyldów czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu.

Podczas wydarzenia zaprezentowano również wydany niedawno przez Pocztę Polską we współpracy z MSZ i Ambasadą RP w Baku znaczek pocztowy upamiętniający Józefa Gosławskiego, jednego z najwybitniejszych polskich architektów tworzących w Baku. Obecnie w dawnym mieszkaniu Gosławskiego przy ulicy Mirza Ibragimowa 11 funkcjonuje izba pamięci poświęcona pamięci architekta. W czerwcu 2008 r. małżonka prezydenta RP Maria Kaczyńska odsłoniła w Baku tablicę pamiątkową ku czci polskiego architekta. W 2019 r. prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem odsłonili w piątek w Baku tablicę pamiątkową poświęconą polskim architektom oraz tabliczkę z nazwą ulicy, która od tej chwili oficjalnie nosi nazwę ul. Polskich Architektów.

Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski powiedział, że „współpraca z partnerami azerbejdżańskimi i wspólny wysiłek przyczynią się z jednej strony do dalszej promocji polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie i bogatej historii naszych stosunków, z drugiej zaś wzmocnią atrakcyjność turystyczną Azerbejdżanu w oczach polskiego – i szerzej zagranicznego – turysty” . Nawiązał także do zbliżającej się 30. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Azerbejdżanem. Oba kraje nawiązały stosunki 21 lutego 1992 roku, kilka tygodniu po rozwiązaniu ZSRS. Ambasador Poborski określił dziedzictwo polskiej obecności w Baku jako solidny fundament rozwijających się, dobrych relacji dwustronnych.

Prezes Azerbaijan Tourism Board Florian Sengstschmid powiedział, że promocja dziedzictwa architektonicznego pozostawionego w Baku przez Polaków wpisuje się w strategię promocji jego kraju. Wydana wspólnie z ambasadą anglojęzyczna publikacja „Polish Legacy in Baku and Beyond” ma zostać opublikowana także w innych wersjach językowych. Sengstschmid dodał, że broszura jest uzupełnieniem przewodnika polskimi śladami w Baku, który można znaleźć w na stronie ATB: https://azerbaijan.travel/polish-heritage-in-baku-walking-tour

Zaprezentowana we wtorek filmowa zapowiedź projektu jest dostępna na kanale YouTube Ambasady RP w Baku: https://www.youtube.com/channel/UCARNsd82AYL6xsLovmIJuNg


PAP/ho


Mateusz Morawiecki w Brukseli: konstruujemy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji

18.02.2022 14:42
- Napływają kolejne raporty o możliwości ataku Rosji na Ukrainę. Konstruujemy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, by odpowiedź Zachodu była bardzo mocna - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

30 lat polskiej giełdy. Specjalna wystawa w Nowym Jorku już otwarta

19.02.2022 12:14
W Nowym Jorku, przed polskim konsulatem, można już oglądać wystawę, poświęconą 30-leciu istnienia Giełdy Papierów Wartościowych.

Polskie MSZ odradza podróże na wschodnią Ukrainę i zachęca do powrotu do kraju

20.02.2022 09:09
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo odradza podróże do wschodniej części Ukrainy. Resort podkreśla, że polscy obywatele, którzy przebywają w tych regionach, powinni rozważyć ich opuszczenie.