Redakcja Polska

Rosja zakazała działalności na swoim terytorium Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska"

10.04.2022 12:43
Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej pozbawiło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" prawa do działalności na terenie tego kraju - poinformowano na stronie internetowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePiotr Drabik/Flickr

Jak wyjaśniono, "na opublikowanej przez ministerstwo liście znalazło się 15 organizacji, które straciły możliwość legalnej aktywności w Rosji", a "Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" jest jedyną organizacją typu NGO z Polski, której zabroniono działalności w Rosji".

Poinformowano, że wśród 15 organizacji wymienionych na liście jest dziewięć z Niemiec, trzy z USA i po jednej z Polski, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

"Są to, m.in.: Amnesty International i Human Rights Watch, filie amerykańskiej Fundacji Carnegiego, jednej z najstarszych fundacji w Stanach Zjednoczonych i przedstawicielstwa znanych niemieckich fundacji politycznych: Fundacji im. Friedricha Eberta, Fundacji im. Friedricha Naumanna i Fundacji im. Heinricha Boella, Fundacja im. Róży Luksemburg, Fundacja Agi Chana, międzynarodowy Institute of International Education" - napisano. "Zostały one "wykluczone z uwagi na odkrycie naruszeń obecnych przepisów Federacji Rosyjskiej", zaznaczyło ministerstwo. Jakie naruszenia i przepisy - tego już nie podało" - czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Jak podkreślono, "wykreślenie z rejestru w praktyce oznacza zamknięcie rosyjskich przedstawicielstw".

Przypomniano, że "Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" od 32 lat wspiera Polonię i Polaków na świecie, w tym zamieszkujących tereny Federacji Rosyjskiej".

Jak zaznaczono, "aktualnie największe wysiłki skierowane są na rzecz Polaków na Ukrainie i uchodźców polskiego pochodzenia, którzy przyjeżdżają do Polski z terenów objętych rosyjską agresją". "Zakaz wydany przez rosyjski MSZ znacząco utrudni wypełnianie naszych powinności wobec Polaków w Rosji" - podkreślono we wpisie.


PAP/ho


Wielcy Nieobecni. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie

10.04.2022 08:00
Jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, członek Rady Narodowej RP, od 2009 roku honorowy harcmistrza Rzeczypospolitej.

Finał akcji "Stand Up For Ukraine" w Warszawie. Szefowa KE: udało się zebrać 9,1 mld euro

10.04.2022 07:15
Prezydent Andrzej Duda, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz zdalnie premier Kanady Justin Trudeau uczestniczyli w konferencji na rzecz uchodźców z Ukrainy. Mówili o pomocy Ukrainie i działaniach wspólnoty międzynarodowej ws. konfliktu, który wywołała Rosja.

Prezydent o katastrofie w Smoleńsku: tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy zniszczoną Ukrainę

10.04.2022 10:05
Ten rok ma swoją specyfikę, gdyż stają przed oczyma obrazy, które widzimy teraz w mediach - zniszczonej Ukrainy. Tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę - powiedział w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.