Redakcja Polska

Konwój z "Wielkanocną Paczką dla Rodaków w Ukrainie" wyruszył ze Wspólnoty Polskiej

14.04.2022 13:00
Konwój z pomocą humanitarną Wspólnoty Polskiej wyruszył w tych dniach na Ukrainę. Tym razem - bo to nie pierwszy taki transport - jest wyjątkowy. Wiezie paczki w ramach akcji Stowarzyszenia "Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie".
Audio
  • O akcji Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", z Tomaszem Różniakiem, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Anna Dąbrowska, Dariusz Piotr Bonisławski i Tomasz Różniak  podczas podsumowania akcji Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie
Anna Dąbrowska, Dariusz Piotr Bonisławski i Tomasz Różniak podczas podsumowania akcji "Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie" Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

- To dowód pamięci i troski o naszych rodaków, w czasie tak ważnym dla naszej kultury jakim jest Święto Wielkiej Nocy - symbol nadziei przezwyciężającej wszelkie zło i krzywdy. Tak od wieków odczytywaliśmy wielkanocne przesłanie i taki też znak naszego wsparcia chcemy zawieźć dzisiaj na Ukrainę - mówi Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

- Na pomoc czeka ponad 4 tysiące rodzin. Są to osoby polskiego pochodzenia, najczęściej ludzie starsi, ubodzy i nieporadni nawet w czasie pokoju, a co dopiero mówiąc wojny. Nie zdecydowali się na ucieczkę przed rosyjską inwazją, ale tym samym znaleźli się w bardzo trudnym położeniu - zarówno materialnym jak i psychicznym. Wiemy przecież co dzieje się od ponad miesiąca na Ukrainie. Każdy z nas może wyobrazić sobie ich dramat - mówi Tomasz Różniak, koordynator akcji, członek Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Wielkanocne paczki przekazane będą rodakom w rejonach wołyńskim, chmielnickim, winnickim, tarnopolskim, odeskim, lwowskim. Oczywiście również do naszych - Wspólnoty Polskiej - Domów Polskich w Barze i Samborze oraz stacji humanitarnych „Dobre Serce”, które współtworzy Stowarzyszenie.

Przeładunek paczek z konwoju nastąpi we Lwowie, Samborze, Odessie i Charkowie. Dodatkowo wieziona jest przesyłka specjalna z Kanady dla armii ukraińskiej. W transporcie i logistyce pomagają nam wolontariusze z Kanady, Ukrainy.

Powodzenie akcji "Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie" nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu środowisk, które odpowiedziały na apel Wspólnoty Polskiej, bądź to przekazując dary z których kompletowane były paczki, bądź też pomagając w ich transporcie, segregowaniu, pakowaniu. Nie sposób wymienić wszystkich, bo często były to dary anonimowe, z potrzeby serca. Organizatorzy dziękują wszystkim, indywidualnym darczyńcom, organizacjom polonijnym, polskim szkołom, wolontariuszom, uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Domach Polonii.

Kolejne transporty dla łącznie ponad 4 tysięcy rodzin dotrą do Ukrainy w okresie świątecznym. Cały czas Wspólnota Polska prowadzi też zbiórkę środków na pomoc finansową dla naszych rodaków - uchodźców. Koordynuje również wolontariat na rzecz Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju.

O akcji "Wielkanocna Paczka dla Rodaków w Ukrainie", z Tomaszem Różniakiem, koordynatorem akcji, członkiem Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", rozmawia Maria Wieczorkiewicz.


Źródło: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"/ho

Warszawa gości muzyków z Kijowa. Artyści ćwiczą w studiu Polskiego Radia

13.04.2022 09:32
Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej.

Ukraiński politolog o wizycie prezydentów krajów bałtyckich w Kijowie: odważna i potrzebna

13.04.2022 15:16
Odważna i bardzo potrzebna - tak znany ukraiński politolog ocenia dzisiejszą wizytę prezydentów Polski i krajów bałtyckich w Kijowie. Wołodymyr Fesenko zaznacza jednocześnie, że jednym z głównych tematów rozmów będzie pomoc walczącej Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: to nie wojna, to terroryzm

13.04.2022 20:06
Prezydent Andrzej Duda porównał działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie do terroryzmu. Prezydent przebywa z wizytą na Ukrainie. Wspólnie z prezydentami Litwy Gitanasem Nausėdą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.