Redakcja Polska

Polonia we Francji i w Niemczech obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja

03.05.2022 10:46
W polskich kościołach we Francji odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny. W Niemczech punktem kulminacyjnym obchodów jest Bieg Wolności w Berlinie.  
Audio
  • Polonia we Francji obchodzi święto Konstytucji 3 Maja [posłuchaj]
  • Polonia w Niemczech obchodzi święto Konstytucji 3 Maja [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePiotr Drabik/Flickr

W uroczystościach we Francji uczestniczą organizacje patriotyczne, polskie stowarzyszenia oraz przedstawiciele polskich władz. Z kolei obchody w Niemczech rozłożone są na kilka dni.

Do udziału w mszach świętych odprawianych z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, ale także przypadającej dzisiaj uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zachęca Polska Misja Katolicka we Francji. Główne uroczystości odbędą się wieczorem w polskim kościele przy placu Zgody w Paryżu. Zostanie tam odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Francji.

Wczoraj podczas obchodów dnia Polaków za granicą życzenia do Polonii skierował ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu Jan-Emeryk Rościszewski. Podkreślił w nich, że wartości zawarte w Konstytucji 3 Maja są szczególnie ważne w kontekście wojny na Ukrainie. "To, że naród ukraiński dzisiaj powstał, że potrafi bronić tych wartości, zasad i wolności, to jest również duch naszej Konstytucji 3 maja, którą uchwalono ponad 230 lat temu." - oświadczył polski ambasador we Francji.

Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Konstytucji 3 Maja przez Polonię w Niemczech jest dzisiejszy Bieg Wolności w Berlinie, w którym nie zabraknie także ukraińskich akcentów. Udział wezmą w nim m.in. dzieci z Ukrainy, które uciekły przed rosyjskim agresorem i trenują obecnie w berlińskich klubach.

Dla niemieckiej Polonii Święto Narodowe 3 Maja jest wyjątkową okazją do przypomnienia sobie o trudach i ofiarach, jakie poniosła Rzeczpospolita wskutek rozbiorów u schyłku XVIII wieku. W czwartek w polskiej ambasadzie w Berlinie odbędzie się przyjęcie z udziałem podsekretarza stanu w MSW Bartosza Grodeckiego. W czasie przyjęcia zostaną pokazane obrazy Marii Prymaczenko, jednej z najbardziej znanych ukraińskich artystek XX wieku. Jej prace przywołują nietypowe skojarzenia, nawiązujące między innymi do strachu przed wojną.

Wczorajsze Święto Polonii i Polaków zostało zaś tradycyjnie przesunięte na sobotę. Przy ratuszu stołecznej dzielnicy Reinickendorf ponownie usłyszymy polską muzykę, a Niemcy i turyści będą mogli skosztować specjałów polskiej kuchni.


IAR/ep

 

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2022 08:20
Uchwalenie historycznej ustawy, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, było możliwe dzięki patriotycznym środowiskom, które rozumiały jak ważną kwestią jest zreformowanie Rzeczypospolitej.

Alicja Góralczyk de Ixtlapale: podróżuję z polską flagą przez kontynenty

03.05.2022 11:15
Alicja Góralczyk de Ixtlapale z polską flagą w walizce przemierzyła kontynenty w poszukiwaniu mądrości życiowej. Napisała książkę „Alicja w krainie Tajów”, jednak miłość swojego życia spotkała na ulicach Warszawy. Z mężem zamieszkała w Meksyku. Ale przyznaje, że „na wakacje jeździ się do Polski”.

Świętujemy 231. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja

03.05.2022 10:16
Ekspozycja oryginału Konstytucji 3 Maja, wystawa na Zamku Królewskim, piknik historyczny w warszawskich Łazienkach - to tylko niektóre propozycje świętowania.