X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ulicami Wilna przeszedł "Pochód polskości"

07.05.2022 12:08
Pochód wyruszył sprzed gmachu litewskiego parlamentu. Polacy przeszli jedną z najważniejszych w Wilnie ulic - Aleją Giedymina oraz ulicami Starego Miasta pod Ostrą Bramę, gdzie odprawiona został uroczysta msza święta. Społeczność polska na Litwie zorganizowała uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz święta Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • Ulicami Wilna przeszedł "Pochód polskości" [POSŁUCHAJ]
  • "Pochód polskości" w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Pochód polskości w Wilnie
"Pochód polskości" w Wilnieźr. portal Związku Polaków na Litwie

W pochodzie wziął też udział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, który przypomniał, że Polacy z Wileńszczyzny z Polski nie wyjechali. "To granice się zmieniły. Oni tu są od wieków i od wieków współtworzą tę ziemię. Dziś Polacy z Wileńszczyzny są lojalnymi obywatelami Litwy. Cieszy nas jednak to, że w dalszym ciągu są wierni polskości i jesteśmy im za to wdzięczni" - powiedział Jan Dziedziczak Polskiemu Radiu.

Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą, zaznaczył, że tego typu wydarzenie jest też okazją, aby zademonstrować przywiązanie do społeczności polskiej. "Aktywnie wspieramy prace, które prowadzi Związek Polaków na Litwie i wiele, wiele innych polskich organizacji. To jest bardzo żywe i aktywne środowisko" - wyjaśnił. Dodał, że pochód jest okazją, aby wyrazić wdzięczność naszym rodakom na Litwie za to, co robią dla polskości, dla utrzymania kultury, języka i obyczaju polskiego na Litwie. "Ten przykład promieniuje na cały świat" - dodał przewodniczący.

Z kolei szef Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zaznaczył, że pochód to "święto jednoczące polską mniejszość na Litwie". "Kiedy mamy te przepiękne stroje różnokolorowe, kiedy jest podniosły i świąteczny nastrój, to oczywiście jest wspaniale" - mówił.

Pochód wyruszył sprzed gmachu litewskiego parlamentu. Polacy przeszli jedną z najważniejszych w Wilnie ulic - Aleją Giedymina oraz ulicami Starego Miasta pod Ostrą Bramę, gdzie odprawiona został uroczysta msza święta. Zdaniem organizatorów, w tegorocznej paradzie, podobnie, jak w poprzednich, wzięło udział około 10 tysięcy Polaków. Wielu z nich przyjechało z różnych części Litwy. Pierwszy po 1939 roku biało-czerwony pochód ulicami Wilna odbył się w 2004 roku. Od tamtej pory podobne przemarsze organizowane są co kilka lat.

Na Litwie mieszka blisko 200 tysięcy naszych rodaków. Polacy stanowią tam największą mniejszość narodową w kraju.

IAR/PP

Premiera albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”

06.05.2022 15:02
W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana odbyła się uroczysta premiera pięciopłytowego albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. Polskie Radio jednocześnie inicjuje pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.

Rzym: inauguracja Dni Polonii i Polaków za Granicą

07.05.2022 08:41
W Rzymie rozpoczynają się Dni Polonii i Polaków za Granicą. Zainauguruje je wystawa poświęcona postaci wybitnego pisarza, żołnierza armii generała Andersa, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który od 1955 roku mieszkał i tworzył w Neapolu.