Redakcja Polska

Polskie ślady w Szkocji: Polki nagrodzone przez brytyjski Instytut Tłumaczeń Pisemnych i Ustnych

04.10.2022 09:29
Alicja Tokarska wraz z Aleksandrą Chlon i Magdaleną Herok-Broughton ukończyły niedawno projekt tłumaczeniowy aplikacji mobilnej ze słownikiem szkocko-polskim.
Audio
  • Rozmowa z Alicją Tokarską, tłumaczką i współautorką projektu aplikacji mobilnej ze słownikiem podstawowym polsko-szkockim [posłuchaj]
Alicja Tokarska
Alicja TokarskaPolskie Radio dla Zagranicy

Fundatorem projektu był rząd Szkocji, a całość zleciła instytucja Dictinaries of the Scots Language, główny autorytet w dziedzinie języka szkockiego. W aplikacji, poza polskimi definicjami szkockich terminów, znaleźć można również mnóstwo przewodników audio z wymową oraz informacji o kulturze Szkocji. Całość napisana jest specjalnie z myślą o Polkach i Polakach mieszkających w Szkocji. Celem aplikacji jest umożliwienie integracji z miejscową społecznością poprzez lepsze zrozumienie szkockiej kultury i języka szkockiego. 

Cała trójka tłumaczek została niedawno nagrodzona za projekt przez brytyjski Instytut Tłumaczeń Pisemnych i Ustnych - Institute of Translation and Interpreting (ITI).

Polecamy aplikację z podstawowym słownikiem polsko-szkockim i zapraszamy do wysłuchania rozmowy Katarzyny Semaan z tłumaczką, współautorką tego projektu Alicją Tokarską.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

30.09.2022 14:29
Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Manifestacja polskości. W Nowym Jorku odbywa się 85. Parada Pułaskiego

02.10.2022 10:25
W Nowym Jorku dziś 85. Parada Pułaskiego. To jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Hasło tegorocznej parady brzmi: "Marsz z Sercem, Duszą i Miłością Polonii".