Redakcja Polska

Świąteczne paczki z Polski rozdawali też żołnierze NATO stacjonujący w Bemowie Piskim

17.12.2022 17:13
Żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej w Bemowie Piskim, w województwie warmińsko-mazurskim, wspólnie z wolontariuszami z Polski przekazali w sobotę potrzebującym mieszkańcom Wileńszczyzny kilkaset świątecznych paczek, przygotowanych z inicjatywy Fundacji "Kresy w Potrzebie".
Żolnierze NATO pomagają nosić i dostarczać paczki potrzebującym na Litwie
Żolnierze NATO pomagają nosić i dostarczać paczki potrzebującym na Litwie Źródło: Twitter/@KresyP

- Fundacja "Kresy w Potrzebie" przygotowuje paczki od lat, od kilku lat w ich rozdawaniu na Wileńszczyźnie uczestniczą również żołnierze NATO stacjonujący w Polsce - powiedział dziennikarzom Cezary Jurkiewicz z Polskiej Fundacji Narodowej, z którymi w sobotę spotkał się w Miednikach, w miejscowości znajdującej się na granicy z Białorusią.

Fundacja od 2017 roku realizuje projekt "Zwiastun", skierowany do żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce, w ramach którego odbywają się wyjazdy edukacyjne. Według Jurkiewicza, udział w rozdawaniu świątecznych paczek na Wileńszczyźnie jest m.in. "możliwością dotknięcia Rzeczpospolitej wielu narodów". - Idziemy do każdej osoby potrzebującej, którą wskazała nam pani starosta. Traktujemy wszystkich tak samo: Polaków, Litwinów, Białorusinów, Rosjan tu mieszkających; katolików, prawosławnych, niewierzących, bo taka była Rzeczpospolita – podkreślił Jurkiewicz.

Fundacja "Kresy w Potrzebie" przygotowała w tym roku również paczki na Łotwę i Ukrainę. Paczki na Łotwie w sobotę rozdawali wolontariusze wraz z polskimi żołnierzami, stacjonującymi w tym kraju. Ciężarówka z paczkami na Ukrainę ma wyruszyć we wtorek.

Polska Fundacja Narodowa poprzez realizowane projekty promuje wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej, wspiera działalność w zakresie wiedzy i postaw patriotycznych oraz budowania pozytywnej świadomości na temat Polski, między innymi wśród żołnierzy NATO.


PAP/dad

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów. Zostaną beatyfikowani

17.12.2022 13:31
Papież Franciszek przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Oznacza to, że rodzina zostanie beatyfikowana.

Od stycznia wraca VAT na paliwa. Daniel Obajtek: nie powinien mieć istotnego wpływu na kieszenie Polaków

17.12.2022 14:26
- Powrót VAT-u nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw i kieszenie Polaków - zapewnił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. - Zoptymalizowaliśmy zakupy surowców, zakupy ropy, w związku z tym mamy dziś możliwości stabilizowania cen - dodał.

Wojna w Ukrainie scementowała relacje Polaków z Ukraińcami. Wyniki sondażu są jednoznaczne

17.12.2022 16:24
Stosunek Polaków do Ukraińców był pozytywny przed wojną, ale po jej wybuchu wzrósł poziom akceptacji dla ich bliskiej obecności. Dodatkowo, z upływem czasu ten poziom utrzymuje się wysoko, a Polacy uznają swoich wschodnich sąsiadów za podobnych do siebie - wynika z badań, których wyniki publikuje kwartalnik "Nauka" Polskiej Akademii Nauk.