Redakcja Polska

Weekend wydarzeń upamiętniających gen. Stanisława Sosabowskiego i 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową

02.09.2023 08:30
2 i 3 września z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu odbędzie się szereg uroczystości i wydarzeń upamiętniających generała Stanisława Sosabowskiego oraz 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową, która została powołana do życia we wrześniu 1941 roku na klifach przy Kincraig Point w szkockim regionie Fife.
Z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu odbędzie się szereg uroczystości i wydarzeń upamiętniających generała Stanisława Sosabowskiego
Z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu odbędzie się szereg uroczystości i wydarzeń upamiętniających generała Stanisława SosabowskiegoTwitter/PlinEdinburgh

W wydarzeniach weźmie udział dowództwo 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Brytyjskiej 16 Brygady Powietrznodesantowej (16 Airassault Brigade Combat Team), przedstawiciel króla Karola III w Fife, przedstawiciele władz lokalnych oraz Polonii.                   

1. Samodzielną Brygadę Spadochronową była jedną z pierwszych na świecie jednostek szturmowo-desantowych, prekursorek sił specjalnych. Jej dowódcą był generał Stanisław Sosabowski. On i jego żołnierze walczyli dzielnie pod Arnhmem we wrześniu 1944 r., ponosząc ciężkie straty. W uznaniu zasług królowa Holandii przyznała Brygadzie Order Wojskowy Wilhelma - najwyższe holenderskie odznaczenie wojskowe. W Fife jest wiele miejsc związanych z polskimi spadochroniarzami, którzy stacjonowali w tym regionie. Również po II wojnie światowej wielu z nich osiedliło się i założyło rodziny właśnie w Fife. Dlatego u imprezy upamiętniające odbywać się będą w miejscach związanych z 1SBS.  

Konsul Generalny RP Łukasz Lutostański powiedział: „1. Samodzielna Brygada Spadochronowa nigdy nie dotarła na polski front. Zamiast tego jej żołnierze walczyli niestrudzenie w Holandii podczas operacji Market Garden wraz z innymi dywizjami spadochronowymi z Wielkiej Brytanii i USA”.

Jim Leishman, burmistrz Fife, powiedział: „W Fife jesteśmy bardzo dumni z naszych historycznych powiązań z generałem Sosabowskim i Polskimi Siłami Zbrojnymi, które pomagały oddziałom sojuszniczym w obronie naszego kraju podczas II wojny światowej. Zaowocowało to trwałym dziedzictwem powiązań pomiędzy Fife a Polską. Po wojnie na tych terenach osiedliło się wielu obywateli Polski i nadal istnieje tu silna społeczność polska.”               

Obchody upamiętniające generała Sosabowskiego i 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową rozpoczną się w sobotę o godzinie 14:15 na Kincraig Point wystąpieniami: Konsula Generalnego Łukasza Lutostańskiego, kierownictwa 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. Bryg. S. Sosabowskiego z Krakowa, generała dywizji Adriana Freera OBE z Brytyjskiego Pułku Spadochronowego 16 Brygady Powietrznodesantowej, przedstawiciela Króla Jerzego III w Fife - lorda-porucznika Roberta Balfoura.     Następnie Konsul Generalny RP oraz jego goście odwiedzą miejsca związane z 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową w Fife, m.in. Cmentarz w Largo oraz Pomnik w Leven.

O godzinie 17.30 w Klubie Polskim w Kirkcaldy 6. Brygada Powietrznodesantowa przeprowadzi musztrę wojskową dla harcerzy. Będą to ćwiczenia wykonywane przez żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej podczas treningów w Silverburn w Fife. Natomiast prof. Hal Sosabowski przekaże 6 Brygadzie Powietrznodesantowej z Krakowa sekretarzyk swojego pradziadka. Wieczorem żołnierze polscy i brytyjscy wezmą udział w Wieczorze Spadochroniarskim, który odbędzie się w Klubie Polskim w Kirkcaldy.                   

W niedzielę 3 września o godz. 9.00 w Kaplicy Królewskiej Pałacu Falklandzkiego odbędzie się specjalne nabożeństwo upamiętniające żołnierzy polskich, brytyjskich, amerykańskich i alianckich, którzy walczyli w operacji Market Garden podczas II wojny światowej. W nabożeństwie wezmą udział n.in. polscy i brytyjscy spadochroniarze. Następnie o godzinie 10:00 prawnuk generała Sosabowskiego, profesor Hal Sosabowski, wygłosi wykład historyczny na temat generała S. Sosabowskiego, 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i operacji Market Garden. Wykład odbędzie się w Falkland Community Hall. O godzinie 13:00 oficerowie 6 Brygady Powietrznodesantowej otworzą Bieg Sosabowskiego śladami żołnierzy gen. S. Sosabowskiego, którzy przed Operacją Market Garden trenowali w Fife.

Źródło: Konsulat Generalny RP w Edynburgu

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Brytyjski historyk: to dobry moment, by przypominać o roli Sowietów

01.09.2023 12:57
- To dobry moment, by opowiedzieć światu o roli Sowietów w 1939 r., pakcie Ribbentrop-Mołotow i ataku 17 września - uważa znany brytyjski historyk Roger Moorhouse.

Prezydent Duda na Westerplatte: władze Rosji próbują pisać historię od nowa, ale nic nie zmieni prawdy historycznej

01.09.2023 16:07
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że II wojna światowa miała swój początek w pakcie Ribbentrop-Mołotow podpisanym kilka dni przed 1 września 1939 roku. W wystąpieniu podczas uroczystości na Westerplatte zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił uwagę, że obecnie rosyjscy historycy i rosyjskie władze próbują przeinaczać historię, wymazując fakt niemiecko-sowieckiego sojuszu.

Minister Rau podziękował szefowej niemieckiego MSZ za pamięć o agresji z 1939 r.

02.09.2023 09:00
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podziękował szefowej niemieckiej dyplomacji Annalenie Baerbock za uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej. 1 września przypada 84. rocznica tamtych wydarzeń.