Redakcja Polska

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Brytyjski historyk: to dobry moment, by przypominać o roli Sowietów

01.09.2023 12:57
- To dobry moment, by opowiedzieć światu o roli Sowietów w 1939 r., pakcie Ribbentrop-Mołotow i ataku 17 września - uważa znany brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Na zdjęciu: pancerne zagony wojsk ZSRR wkraczają na terytorium Polski, łamiąc pakt o nieagresji, 17 września 1939 r.
Na zdjęciu: pancerne zagony wojsk ZSRR wkraczają na terytorium Polski, łamiąc pakt o nieagresji, 17 września 1939 r.PAP archiwum

Roger Moorhouse podkreśla, że przez dekady fakt, iż ostatecznie Moskwa znalazła się po zwycięskiej stronie, utrudniał przebicie się z opowieścią o ataku na Polskę. - Ale od lutego zeszłego roku obraz Rosji gwałtownie się pogorszył - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

I kontynuuje: - Fantastyczny byłby miniserial albo hollywoodzki film. To jest ten moment.

Historyk podkreśla, że podobieństwa są oczywiste. - Rosja jako agresor, używający dezinformacji i tzw. fałszywej flagi. To wszystko działo się 17 września 1939 r. Działo się też w lutym minionego roku na Ukrainie. Postrzeganie Rosji na świecie się zmieniło. To dobry moment, by opowiedzieć tę historię na nowo, inaczej - ocenia.

Kim jest Roger Moorhouse?

Roger Moorhouse to urodzony w 1968 r. historyk. Ukończył Szkołę Nauk Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich w University College London. Współpracował z profesorem Normanem Daviesem. Ma na koncie takie książki jak: "Polowanie na Hitlera", "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" oraz "Polska 1939: Pierwsi przeciw Hitlerowi".

Jego najnowsza książka "Fałszerze", poświęcona działalności Grupy Ładosia, ukaże się nad Wisłą w przyszłym roku.


IAR/dad


Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.

Reparacje od Niemiec. Republikański kongresmen zaapelował do władz USA o wsparcie Polski

31.08.2023 12:55
Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. - To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II Wojny Światowej - przekazał.

Saryusz-Wolski: duch paktu Ribbentrop-Mołotow wciąż krąży po Europie, te zagrożenia nie są martwe

01.09.2023 09:50
- Duch paktu Ribbentrop-Mołotow, którego sednem jest współpraca niemiecko-rosyjska kosztem Europy Środkowo-Wschodniej, wciąż krąży po Europie - mówi eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.