Redakcja Polska

Wystawa "Polska: 20 lat wykorzystanych szans". O sukcesie Polski w Bratysławie

28.05.2024 11:12
"Polska: 20 lat wykorzystanych szans" - taki tytuł nosi wystawa plenerowa, która wczoraj pojawiła się w samym centrum bratysławskiego Starego Miasta, na dziedzińcu Pałacu Prymasowskiego. Prezentuje ikoniczne budowle, które są symbolami sukcesu Polski w ciągu dwóch dekad członkostwa w Unii Europejskiej.
Wystawa w Bratysławie
Wystawa w BratysławieŹródło: Ambasada RP w Bratysławie

- W naszej części Europy możliwość spokojnego budowania, rozwoju, powiększania dobrobytu, to niestety nie reguła, ale wyjątek - powiedział pomysłodawca wystawy, ambasador RP na Słowacji Maciej Ruczaj. - Ta wystawa jest w związku z tym swoistym hołdem dla ogólnego konsensusu, który udało się w Polsce na przestrzeni ostatnich dwóch dziesięcioleci wybudować: że  należy szybko i w maksymalny sposób tę szansę wykorzystać - mówił dyplomata.

Wystawa prezentuje 18 zrealizowanych projektów architektonicznych ze sfery "użyteczności publicznej": muzea, filharmonie, ale także dworce, lotniska czy porty. - Ze względu na skalę i rozmach inwestycji budowalnych Polska stała się też ziemią obiecaną dla architektury współczesnej – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Piotr Drobniak. - Dlatego naszą wystawę prezentujemy na najbardziej prestiżowym festiwalu architektury w stolicy Słowacji - DAAD - dodał.

Wystawa powstała dzięki współpracy z biurem Polskiej Organizacji Turystycznej na Czechy i Słowację. - Budynki, które prezentujemy, w krótkim czasie stały się ikonami swoich miast i należą do najważniejszych atrakcji turystycznych, tak jak średniowieczne zamki czy barokowe kościoły. - powiedział dyrektor biura Pavel Trojan. - Na Słowacji dopiero rozpoczynamy wywoływanie mody na podróżowanie do Polski, mam nadzieję, że ta wystawa też nam w tym pomoże - przyznał Trojan.

Wystawa "Polska: 20 lat wykorzystanych szans" po skończeniu prezentacji w Bratysławie, będzie pokazywana także w kolejnych miastach na terenie całej Słowacji, m.in. w Nitrze, Liptowskim Mikułaszu, Preszowie i Bańskiej Bystrzycy.


Mat.prasowe Ambasady RP w Bratysławie/dad

W Wilnie zaprezentowano książkę poświęconą Ostrej Bramie. Album powstał po polsku i litewsku

27.05.2024 11:53
W wileńskim Muzeum Dziedzictwa Sakralnego zaprezentowana została książka poświęcona jednemu z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Wilnie - Ostrej Bramie. Publikacja wydana została po polsku i litewsku.

Rusza Kampania Polskiego Radia dotycząca abonamentu. W tle pieniądze blokowane przez szefa KRRiT

27.05.2024 11:15
Rozpoczyna się wspólna Kampania społeczna 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.

Już w czerwcu tegoroczna edycja Pixel Heaven - festiwalu retro komputerów

29.05.2024 11:00
Wydarzenie skierowane do miłośników kultury popularnej schyłku PRL-u odbędzie się w Warszawie już po raz dwunasty.

Fundacja Bratnia Dusza nie ustaje w pomocy Polakom na Ukrainie

27.05.2024 17:55
Działalność dobroczynna i pomocowa Fundacji Bratnia Dusza z Krynicy Zdroju jest wielotorowa. Z jednej strony prowadzi inicjatywy w swoich okolicach, w Małopolsce, z drugiej jest bardzo zaangażowana w pomoc Polakom na Ukrainie.