Redakcja Polska

"Czerwone maki na Monte Cassino" śpiewano nawet na antypodach. Niezwykła historia wykonawcy pieśni

13.06.2024 09:30
"Jego były Czerwone Maki", drugie wydanie książki poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, żołnierzowi i artyście, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni, promuje jej autorka, dr Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii australijskiej.
Audio
  • Z dr Bogumiłą Żongołłowicz, badaczką powojennej Polonii australijskiej, rozmawia Maria Wieczorkiewicz
Dr Bogumiła Żongołłowicz na promocji książki w Muzeum Marii Dąbrowskiej w Warszawie
Dr Bogumiła Żongołłowicz na promocji książki w Muzeum Marii Dąbrowskiej w WarszawieFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Chociaż Gwidon Borucki, aktor i pieśniarz był wykonawcą  wielu  popularnych piosenek, to pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino" naznaczyła jego artystyczną karierę.

"Jego były Czerwone Maki", drugie wydanie książki poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, żołnierzowi i artyście, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni, promuje jej autorka, dr Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii australijskiej.

Wydawcą publikacji jest Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, a jej układ graficzny  powstał we współpracy z Zuzanną Lipińską, rysowniczką i graficzką, tworzącą w Wielkiej Brytanii.

Prezentację swojej książki dr Bogumiła Żongołłowicz rozpoczęła we Włoszech, gdzie w 80-lecie bitwy o Monte Cassino, obradowali na zjeździe polonijni nauczyciele ze świata. Niezwykłe okoliczności tego spotkania spotęgowały odczucia i wrażenia słuchających opowieści autorki o historii legendarnej pieśni. Powstała ona na kilka godzin przed zdobyciem Monte Cassino, w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, w pobliskiej bazie wojskowej.

Przypomnijmy, autorem słów "Czerwonych maków" był Feliks Konarski, znany przed wojną poeta i pieśniarz, a twórcą melodii Alfred Schütz - kompozytor i dyrygent. Obaj byli żołnierzami generała Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego. 

Historia powstania legendarnej pieśni, jej twórców i wykonawców, to także rozdział pięknej karty polskich  żołnierzy, walczących na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Jej przypominanie, ale również uściślanie i prostowanie  rozpowszechnianych błędnych treści na ten temat, Bogumiła Żongołłowicz  traktuje jako swego rodzaju misję. Stąd pomysł na wznowienie książki, która, co wyrażali czytelnicy na spotkaniach autorskich, także dziś zaciekawia i wzrusza.

O pracy nad drugim wydaniem książki "Jego były Czerwone maki…Życie i kariera Gwidona Boruckiego-Guido Lorraine’a"  oraz jej promocji w Polsce, dr Bogumiła Żongołłowicz opowiedziała Marii Wieczorkiewicz.


Posłuchaj
09:14 Bogumiła Żongołowicz OK.mp3 Z dr Bogumiłą Żongołłowicz, badaczką powojennej Polonii australijskiej, rozmawia Maria Wieczorkiewicz

 

Warszawa i Ryga w piosenkach. Powstał podręcznik do nauki języka polskiego z pięknymi utworami

11.06.2024 12:48
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim prowadzi projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstają scenariusze lekcji i podręcznik. -Piosenka zawsze bardzo dobrze sprawdza się na zajęciach językowych, ponieważ otwiera nas na mówienie, a to jest w nauce języka obcego najważniejsze - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Jubileuszowy koncert New York Conservatory of Music w polskim konsulacie w Nowym Jorku

11.06.2024 14:00
Ćwierć wieku działalności świętuje New York Conservatory of Music założona przez pianistę Jerzego Stryjniaka i jego żonę, muzykolog Joannę Stryjniak. Na poniedziałkowym jubileuszowym koncercie w konsulacie RP w Nowym Jorku zaprezentowało swe umiejętności kilkudziesięciu studentów z różnych krajów.

Wystawa prac Piotra Gagana w warszawskim Muzeum Niepodległości

11.06.2024 13:05
Ekspozycja artysty-malarza pochodzącego z Hajnówki „Piotr Gagan  – Puszcza Białowieska. Zielone Płuca Europy” to pełne kolorów podróż po unikalnym na skalę europejską kompleksie leśnym.

Ponad 100 artystów ze stypendiami "Młoda Polska"

12.06.2024 18:20
Sto siedem osób otrzymało stypendia 21. Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". Program jest przeznaczony dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: muzyka, sztuki wizualne, literatura, film, taniec i teatr. Stypendystom i organizatorom programu pogratulowała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.