Redakcja Polska

Na Litwie po 25 latach zabiegów przywrócono język polski na maturze

23.06.2024 14:12
- 778 licealistów w polskich szkołach na Litwie przystąpiło do matury z języka ojczystego i literatury, którą przywrócono po 25 latach zabiegów - powiedziała Krystyna Dzierżyńska, prezes Stowarzyszenia Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Robert Kneschke

Matura z języka polskiego ma rangę egzaminu państwowego, a zatem uzyskana ocena zostanie uwzględniona przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

Przez ostatnie ćwierć wieku maturzyści szkół z polskich językiem nauczania egzamin z języka ojczystego zdawali jedynie na poziomie szkolnym, a jego ocena nie była brana pod uwagę nawet przy wstępowaniu na polonistykę na litewskich uczelniach.

„Dzień 18 czerwca jest dla nas dniem historycznym. Po cierpliwym i dociekliwym ćwierćwieczu wreszcie się udało przywrócić egzamin z języka ojczystego w naszych szkołach na należyty poziom” – wyjaśniła Dzierżyńska.

W 1998 roku decyzją ówczesnego ministra oświaty Litwy ranga matury z języka ojczystego w szkołach mniejszości narodowych została obniżona do nieobowiązkowego egzaminu szkolnego. Decyzja ta wywołała oburzenie społeczności polskiej, która zebrała wówczas 25 tys. podpisów pod apelem do rządu o przywrócenie egzaminu. Zorganizowano też wielotysięczny wiec protestacyjny, ale postulat nie został spełniony.

Przez następne lata kwestia egzaminu maturalnego z języka ojczystego była podnoszona przez Polaków na wszystkich spotkaniach dotyczących oświaty na Litwie oraz w rozmowach polsko-litewskich.

Sprawa ruszyła, gdy w 2019 roku ministrowie oświaty Litwy i Polski podpisali deklarację w sprawie edukacji polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, która zakładała m.in. analizę możliwości wprowadzenia matury z polskiego jako języka ojczystego na poziomie państwowym na Litwie i zaliczenia wyniku egzaminu przy wstępie na uczelnie. Rok później podpisano harmonogram wdrożenia tego projektu.

Dzierżyńska podkreśla, że ważną decyzją była też udzielona w 2019 roku zgoda Wilna na sprowadzenie podręczników do nauczania języka polskiego z Polski.

„Dotychczasowe nasze podręczniki, wydane przed 20 laty, były moralnie przestarzałe i fizycznie sfatygowane. Sprowadzenie podręczników z Polski było bardzo wydatną pomocą przy przygotowywaniu się do egzaminu maturalnego” – dodaje.

Dzierżyńska zwraca uwagę, że możliwość nauki z podręczników wydanych w Polsce, a także przywrócenie egzaminu maturalnego wzmocni poziom i jakość nauczania języka polskiego, który przez ostatnie lata „był spychany na margines i na co nie mogliśmy się zgodzić”.

W tym roku polscy maturzyści musieli napisać rozprawkę na jeden z trzech tematów: „Indywidualizm – przejaw wielkości człowieka czy wyraz pychy?”, „O jakich ważnych dla człowieka wartościach rozważają twórcy w dramatach?”, „Interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta – Przesłanie Pana Cogito”. Wyniki egzaminu będą znane 12 lipca.

Na Litwie jest około 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza ponad 12 tys. uczniów.


PAP/ho

Były sekretarz generalny NATO Javier Solana odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego

22.06.2024 16:41
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.

IPN zachęca do zgłaszania kandydatur do nagrody "Semper Fidelis"

23.06.2024 14:00
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zgłaszania kandydatów do 6. Nagrody "Semper Fidelis" - zawsze wierni. Kandydatów - osoby i instytucje - można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej ipn.gov.pl

W centrum Waszyngtonu odbył się polski festiwal wianków

23.06.2024 11:01
Polonijne i amerykańskie zespoły tańca i pieśni ludowej wystąpiły pod Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie w ramach "Wianków", corocznie organizowanej imprezy polonijnej z okazji nocy świętojańskiej. Artystów i widzów nie odstraszyła nawet 40-stopniowa temperatura.

80 lat temu as polskiego lotnictwa Aleksander Chudek zginął nad Normandią

23.06.2024 12:17
- 23 czerwca 1944 r. w czasie lotu nad Normandią poległ chorąży pilot Aleksander Chudek. To jeden z zapominanych asów polskiego lotnictwa myśliwskiego. Przez 65 lat uznawano go za zaginionego. Dopiero w 2009 r. odtworzono przebieg jego ostatniego lotu - powiedział historyk prof. Andrzej Olejko.