Redakcja Polska

MSZ: Andżelika Borys została zwolniona z białoruskiego więzienia

25.03.2022 17:04
Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys został zwolniona z białoruskiego więzienia - poinformował w piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Wiceszef resortu Marcin Przydacz przekazał, że Borys czuje się dość dobrze i w tej chwili potrzebuje odpoczynku i rekonwalescencji.
Audio
  • Andżelika Borys na wolności - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Andżelika Borys w rozmowie z PRdZ
Andżelika Borys w rozmowie z PRdZ Polskie Radio dla Zagranicy

"Tak, potwierdzam te informacje, Andżelika Borys opuściła areszt, mieliśmy kontakt z nią - nasza placówka w Mińsku. Polska dyplomacja od roku zabiegała o uwolnienie Andżeliki Borys. Ona czuje się dość dobrze, natomiast w naturalny sposób ten roczny pobyt w więzieniu odcisnął na niej piętno, w tym momencie potrzebuje odpoczynku i rekonwalescencji" - powiedział Marcin Przydacz.

Pytany, czy Andżelika Borys przyjedzie do Polski powiedział: "Na tym etapie tyle mam do powiedzenia w tej sprawie. Pani Andżelika Borys jest obywatelką Białorusi, jest w tym momencie na Białorusi, pozostajemy z nią w kontakcie, to będzie zależało od niej i od warunków jakie będą postawione i wewnątrz państwa białoruskiego, na tym etapie jest na Białorusi".

Pytany, czy wiadomo, co dzieje się z Andrzejem Poczobutem odparł: "Zabiegamy - jako polska dyplomacja również i o zwolnienie red. Poczobuta, jest to dla nas absolutny priorytet".

Później również na Twitterze Przydacz poinformował, że "Borys opuściła areszt i jest już na wolności". "Pozostaje na terytorium Białorusi, jest w kontakcie z polskimi dyplomatami i zostanie objęta odpowiednią opieką. Czuje się dobrze, ale pobyt w areszcie odcisnął na niej piętno. Dziękuję polskiej służbie dyplomatyczno-konsularnej za nieustające wysiłki w tej sprawie. Sprawa zwolnienia z aresztu redaktora Andrzeja Poczobuta pozostaje naszym najwyższym priorytetem" - napisał Marcin Przydacz.

Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie 23 marca ub.r. najpierw za organizację imprezy kulturalnej Grodzieńskie Kaziuki, którą władze uznały za "nielegalną". Została skazana na 15 dni aresztu, jednak na wolność już nie wyszła, bo władze szybko postawiły jej zarzuty z art. 130. p.3 białoruskiego kodeksu karnego.

Zarzucono jej działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz siania niezgody na gruncie przynależności narodowej, religijnej, językowej. Według prokuratury Borys miała działać na rzecz "rehabilitacji nazizmu". Ze wskazanego artykułu na Białorusi grozi za to kara pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Dwa dni po zatrzymaniu Borys zatrzymano również aktywistę ZPB i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.


PAP/ho

"Konieczne jest odcięcie Zachodu od rosyjskiej propagandy". Morawiecki w Politico o wsparciu dla Ukrainy

25.03.2022 13:11
Premier Mateusz Morawiecki wywiadzie udzielonym Politico powiedział, że wspólnie z szefami rządów Czech i Słowenii przygotowany został dziesięciopunktowy plan wsparcia Ukrainy i zakończenia rosyjskiej inwazji. W rozmowie szef polskiego rządu mówił również o efektach spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Prezydent USA spotkał się z amerykańskimi żołnierzami. Podziękował im za służbę

25.03.2022 15:49
Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Rzeszowie-Jasionce z żołnierzami amerykańskimi z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Prezydent przywitał się osobiście z kilkoma żołnierzami, podziękował wszystkim za służbę, a potem usiadł do wspólnego posiłku - został przez żołnierzy poczęstowany pizzą.

Coraz więcej prób nielegalnego przedostania się do Polski przez granicę z Białorusią

25.03.2022 13:00
- Sytuacja na tej granicy jest ciągle niestabilna - powiedziała na antenie TVP Info rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jak dodała, Polskie patrole są przy tym obrzucane kamieniami butelkami i kłodami drewna.