Redakcja Polska

Wilno: polscy badacze trafili na unikalne podziemia pod kościołem Ducha Świętego

09.07.2022 09:25
Podczas prac badawczych w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Wilnie naukowcy trafili na unikalny kompleks podziemny
Audio
  • Wilno: polscy badacze trafili na unikalne podziemia pod kościołem Ducha Świętego [posłuchaj]
źródło: Kurier Wileński
źródło: Kurier Wileński Fot. Marian Paluszkiewicz

Badania prowadzone były przez Instytut Polonika pod przewodnictwem profesorów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Badacze poinformowali, że pod kościołem Ducha Świętego znajdują się - unikalne w skali Litwy - nieznane, rozległe podziemia. "Okazało się, że oprócz wyższego piętra krypt, które zostały rozpoznane jeszcze w latach 20. ubiegłego stulecia i udokumentowane w okresie powojennym, poniżej znajduje się nigdy niebadany kompleks" - mówi dyrektor Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie profesor Fabian Welc.

Kompleks zajmuje całą przestrzeń, na której stoi bryła świątyni. Badacze sprawdzili materiały źródłowe poświęcone kościołowi. "Okazało się, że mamy wzmianki o tym, że jest to słynne wileńskie miasto zmarłych" - dodaje Fabian Welc.

Szacuje się, że od XVI do końca XIX wieku pochowano tam kilka tysięcy osób. Polscy badacze poinformowali też o innym unikalnym znalezisku. 

"Znaleźliśmy fragmenty filarów, które prawdopodobnie pochodzą z pierwszego kościoła, ufundowanego przez księcia Witolda" - dodaje profesor Welc i - jak mówi - oznacza to, że "pod obecnym kościołem Ducha Świętego znajdują się też relikty jednej z najstarszych wileńskich świątyń, która stała w tym miejscu".

Barokowy kościół Ducha Świętego jest jedynym w Wilnie, w którym msze święte odprawiane są tylko po polsku. W tym miejscu za czasów panowania króla Władysława Jagiełły stała drewniana świątynia, która spłonęła w 1441 roku. Kościół odbudowany został przez Kazimierza Jagiellończyka. W kolejnych stuleciach był wiele razy przebudowywany i odnawiany.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Wilno Polacy za granicą Litwa

Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim. "Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest bezpiecznie"

08.07.2022 07:11
Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcą Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzili przesmyk suwalski. - Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej, spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO - powiedział w Szypliszkach Andrzej Duda.

Białoruś: nieznani sprawcy zniszczyli krzyże na cmentarzu żołnierzy AK w Kaczyczach

08.07.2022 12:28
W wiosce Kaczycze w obwodzie grodzieńskim zniszczone zostało jeszcze jedno miejsce pochówki żołnierzy Armii Krajowej – powiadomił portal telewizji Biełsat, powołując się na swoich czytelników.

Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie. Rozmowy o sytuacji na Białorusi

08.07.2022 12:34
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było też wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. 

Białoruski opozycjonista: za zniszczeniem mogił żołnierzy AK stoją władze

09.07.2022 08:46
Za zniszczenie mogił żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi odpowiedzialne są miejscowe władze - powiedział Aleś Michalewicz