Redakcja Polska

Joe Biden do korespondenta Polskiego Radia: w rodzinnych stronach nazywali mnie Bideński

14.12.2022 10:22
Do rozmowy korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego z Joe Bidenem doszło podczas prestiżowego przyjęcia świątecznego w Białym Domu. Prezydent USA wraz z pierwszą damą Jill Biden zaprosili na nie gwiazdy amerykańskiego dziennikarstwa, przedstawicieli światowych agencji, reporterów opiniotwórczych mediów oraz członków korpusu prasowego Białego Domu. Jednym z nielicznych dziennikarzy zagranicznych i jedynym przedstawicielem polskich mediów na przyjęciu był Marek Wałkuski.
Marek Wałkuski wraz z żoną Edytą
Marek Wałkuski wraz z żoną EdytąMarek Wałkuski (IAR)

- To było naprawdę niezwykłe przeżycie. Spotkania z kolegami z amerykańskich mediów i rozmowy z wysokimi rangą członkami administracji. Do tego doskonałe jedzenie i świąteczna muzyka w wykonaniu prezydenckiej orkiestry Marine Band. A wszystko to w otoczeniu bożonarodzeniowych dekoracji w historycznych pomieszczeniach Białego Domu, po których mogliśmy przechadzać się jak po własnym mieszkaniu - opowiada korespondent Polskiego Radia, który spotkał się także z samym Joe Bidenem oraz jego małżonką.

- Amerykański prezydent zna mnie, ponieważ wielokrotnie zadawałem mu pytania w Białym Domu. Gdy poszedłem do niego na przyjęciu, podał mi rękę i przyjacielsko poklepał po ramieniu. Podziękowałem mu za wspieranie Ukrainy i poparcie dla Polski. Biden uśmiechnął się wówczas i powiedział: "Hey, man! Do you know that in my home state they called me Joe Bidenski?" ("Wiesz, że w moim rodzinnym stanie nazywali mnie Joe Bideński?" - red.).

Korespondent Polskiego Radia nie był zaskoczony zaproszeniem na świąteczne przyjęcie u amerykańskiej pary prezydenckiej, ponieważ od kilku lat pracuje w Białym Domu i jest znany obsłudze prasowej Joe Bidena oraz samemu prezydentowi. - Mimo to zrobiło mi się bardzo miło, bo tego rodzaju zaproszenie jest ogromnym wyróżnieniem - powiedział Wałkuski, który w ekskluzywnym przyjęciu w rezydencji amerykańskiego prezydenta wziął udział wraz z żoną Edytą.

Marek Wałkuski wraz z żoną Edytą Marek Wałkuski wraz z żoną Edytą

Poza prestiżem udział w świątecznym przyjęciu w Białym Domu jest okazją do nieformalnych rozmów z najważniejszymi członkami administracji zajmującymi się polityką zagraniczną. - Miałem okazję porozmawiać z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem, który wyraził podziw dla Polski za to, jak przyjęła uchodźców, jak i za rolę, jaką odgrywa we wspieraniu Ukrainy - powiedział korespondent Polskiego Radia.

Marek Wałkuski z Jakem Sullivanem Marek Wałkuski z Jakiem Sullivanem

Marek Wałkuski jest jedynym polskim dziennikarzem w stałym korpusie prasowym Białego Domu. Należy do prezydenckiego "poolu prasowego", czyli wyselekcjonowanej grupy reporterów obsługujących wydarzenia, w których niemożliwy jest udział dużej grupy dziennikarzy takich jak posiedzenia rządu, oświadczenia prezydenta czy spotkania w Gabinecie Owalnym. Jako członek poolu Wałkuski przygotowywał dla amerykańskich i zagranicznych dziennikarzy raporty z wizyt w Białym Domu kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego czy premiera Irlandii Północnej Micheala Martina.

Wałkuski wielokrotnie rozmawiał też z amerykańskimi prezydentami. Jego pytania do Donalda Trumpa oraz Joe Bidena na temat gazociągu Nord Stream 2 cytowały największe światowe i amerykańskie media. Korespondent Polskiego Radia regularnie zadaje pytania dotyczące Polski i Europy na briefingach prasowych Białego Domu oraz prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Pytał m.in. Joe Bidena o obecność wojsk USA w Polsce, pomoc dla Ukrainy i politykę wobec Rosji. Po słynnej rozmowie prezydentów USA i Rosji przed rosyjską inwazją na Ukrainę Joe Biden żartował, że właśnie na temat Wałkuskiego rozmawiał z Władimirem Putinem. - Pytał o ciebie. Dużo o tobie rozmawialiśmy - mówił Biden, wskazując na korespondenta Polskiego Radia.

Marek Wałkuski wraz z żoną oraz rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre 

***

Marek Wałkuski był dziennikarzem radiowej Trójki, a od 2002 r. jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Opublikował trzy bestsellerowe książki na temat Ameryki. Od 2018 r. jest pełnoprawnym członkiem Stowarzyszenia Korespondentów przy Białym Domu.


IAR/Marek Wałkuski/Portal polskieradio.pl/dad

Rosyjska propaganda wykorzystuje emocje wokół powołań na ćwiczenia wojskowe

13.12.2022 17:34
Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP przekazał, że rosyjska propaganda wykorzystuje emocje wokół powołań na ćwiczenia wojskowe. Planowane przez MON ćwiczenia są przedstawiane jako "cicha mobilizacja", która ma budzić ostry sprzeciw Polaków. "To próby wyolbrzymienia rzeczywistych planów MON" - zaznaczył Stanisław Żaryn.  

Kijów: budynki cywilne uszkodzone po zestrzeleniu rosyjskich dronów

14.12.2022 09:38
Rosjanie zaatakowali Kijów dronami irańskiej produkcji, które udało się zestrzelić ukraińskiej obronie powietrznej. - Odłamki zestrzelonych maszyn uszkodziły dwa budynki administracyjne w Kijowie oraz prywatny dom w podkijowskiej wsi Wysznewe - poinformował Zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.