Redakcja Polska

Caritas Polska przez rok wsparła Ukrainę pomocą o wartości prawie 600 milionów złotych

22.02.2023 15:29
597 milionów złotych - to wartość pomocy, którą w ciągu roku trwania wojny Caritas Polska przekazała dla Ukrainy i uchodźców w naszym kraju.
Na Ukrainę do tej pory trafiły transporty humanitarne z całej Polski o wartości ponad 260 mln zł.
Na Ukrainę do tej pory trafiły transporty humanitarne z całej Polski o wartości ponad 260 mln zł. Źródło: Caritas Polska

Jak mówi ksiądz Marcin Iżycki, dyrektor organizacji, w ciągu 12 miesięcy wsparcie uzyskało 2 miliony osób. - Ta liczba okaże się jeszcze większa, jeśli włączymy pomoc na granicy, którą świadczyliśmy od początku wojny - dodał.

Posłuchaj
00:29 12214701_1.mp3 Jak mówi ksiądz Marcin Iżycki, dyrektor organizacji, w ciągu 12 miesięcy wsparcie uzyskało 2 miliony osób (IAR)

 

Caritas uruchomiła w Polsce 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Do tego w ramach programu Rodzina Rodzinie 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej otrzymuje wsparcie gotówkowe na najpilniejsze potrzeby.

Na Ukrainę do tej pory trafiły transporty humanitarne z całej Polski o wartości ponad 260 mln zł. Dyrektor Caritas podkreśla, że to wszystko było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Polaków. Organizacja poinformowała, że w szczycie kryzysu uchodźców wspierało 31 tysięcy wolontariuszy Caritas. Łącznie Polacy przygotowali 83 tysiące paczek dla Ukrainy o wartości 29 mln zł.

Od 24 lutego 2022 roku Caritas Polska i Caritas diecezjalne przekazały uchodźcom w Polsce prawie 4 mln paczek żywnościowych. Kilkaset tysięcy osób skorzystało z pomocy administracyjno-prawnej, a 64 tys. osób z pomocy psychologicznej. W 32 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom wsparcie w znalezieniu pracy, mieszkania i kontaktach z urzędami otrzymało 180 tys. osób. 6,5 tys. uchodźców uczy się języka polskiego dzięki wsparciu Caritas. Łącznie przez ostatni rok Caritas przekazała ukraińskim uchodźcom w Polsce pomoc rzeczową i finansową o wartości 337 mln zł.


IAR/dad

Echa przemówienia Bidena w Warszawie. Francuska prasa: Polska strategicznym sojusznikiem USA

22.02.2023 12:59
Prawie rok po inwazji Rosji na Ukrainę prezydent USA Joe Biden wygłosił w stolicy Polski zdecydowane przemówienie, które było skierowane do kilku odbiorców - napisał francuski dziennik "Le Figaro". Dla Waszyngtonu Warszawa jest szczególnie strategicznym sojusznikiem w Europie, zwłaszcza po wybuchu wojny na graniczącej z NATO Ukrainie - ocenia z kolei dziennik "La Croix".

Polska Misja Medyczna wspiera Ukrainę wysyłając transporty z zaopatrzeniem do szpitali

22.02.2023 13:34
Do tej pory Polska Misja Medyczna dostarczyła ponad 120 transportów z pomocą medyczną. To m.in. opatrunki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, igły, strzykawki, wenflony, zestawy ratunkowe WHO czy narzędzia chirurgiczne i defibrylatory.

Brytyjski historyk napisał książkę o Grupie Ładosia, czyli Polakach ratujących Żydów. Ukaże się w sierpniu

22.02.2023 14:07
W sierpniu ukaże się w Wielkiej Brytanii książka Rogera Moorhouse'a o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem. Brytyjski historyk ujawnił tytuł i zaprezentował okładkę książki.