Redakcja Polska

Socjaldemokrata nowym merem rejonu wileńskiego. "Jeśli chodzi o polskość, zachowamy to, co było do tej pory"

20.03.2023 16:17
Socjaldemokrata, wileński Polak Robert Duchniewicz został nowy merem rejonu wileńskiego. W drugiej turze wyborów samorządowych pokonał kandydata Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemara Urbana. Nowy merem litewskiej stolicy został natomiast kandydat litewskich konserwatystów.
Audio
  • Socjaldemokrata, wileński Polak Robert Duchniewicz został nowy merem rejonu wileńskiego. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Socjaldemokrata, wileński Polak Robert Duchniewicz został nowy merem rejonu wileńskiego. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Robert Duchniewicz z Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej podczas wypowiedzi dla Kamila Zalewskiego z Polskiego Radia dla Zagranicy po ogłoszeniu jego wygranej w wyborach na stanowisko mera rejonu wileńskiego
Robert Duchniewicz z Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej podczas wypowiedzi dla Kamila Zalewskiego z Polskiego Radia dla Zagranicy po ogłoszeniu jego wygranej w wyborach na stanowisko mera rejonu wileńskiegoFot.: PAP/Valdemar Doveiko

Według wyników głosowania opublikowanych na stronie litewskiej Głównej Komisji Wyborczej Robert Duchniewicz otrzymał 50,2 procent głosów. Na Waldemara Urbana zagłosowało 49 procent wyborców.

Robert Duchniewicz w rozmowie z Polskim Radiem zapewnia, że w kwestiach ważnych dla Polaków mieszkających w rejonie wileńskim nic się nie zmieni. - Wszystko zachowany tak jak jest i postaramy się pewnie kwestie poprawić. Dla mnie bardzo ważne jest polepszenie jakości nauczania - wyjaśnia.


Posłuchaj
00:51 12259516_1.mp3 Socjaldemokrata, wileński Polak Robert Duchniewicz został nowy merem rejonu wileńskiego. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W radzie samorządu rejonu wileńskiego najwięcej mandatów zdobyła dwa tygodnie temu Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Dlatego nowy mer będzie musiał liczyć się z głosem radnych. - My wszyscy będziemy musieli usiąść za wspólnym stołem i podejmować wspólne decyzje - dodaje Robert Duchniewicz.

Jego zwycięstwo jest sensacją, ponieważ w ciągu ostatnich 20 lat w tym regionie w pierwszej turze wygrywała kandydatka polskiej partii Maria Rekść.


Posłuchaj
00:16 12259576_1.mp3 Robert Duchniewicz powiedział Polskiemu Radiu, że jako mer rejonu wileńskiego nie zamierza nic zmieniać, jeśli chodzi o kwestie Polaków, mieszkających w tej części Litwy

 

Tymczasem szczęścia w drugiej turze wyborów nie miał też inny kandydat Akcji Wyborczej Jarosław Narkiewicz, który walczył o fotel mera w rejonie trockim. Przegrał on z kandydatem partii liberalnej Andriusem Šateviciusem. Polak zdobył blisko 36 procent głosów, a na jego rywala zagłosowało ponad 62 procent wyborców.

Z kolei wybory mera w Wilnie zakończyły się zwycięstwem konserwatysty Valdasa Benkunsasa, na którego zagłosowało ponad 52 procent osób. Jego konkurent Arturas Zuokas otrzymał ponad 46 procent głosów.

W pierwszej turze wyborów samorządowych Polacy zdobyli w rejonie wileńskim 18 mandatów w 31-osobowej radzie. W rejonie solecznickim, w którym licznie mieszkają nasi rodacy, Akcja Wyborcza na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin zdobyła absolutną 21 z 25 mandatów. Soleczniki w pierwszej turze wybrały też mera - dotychczasowy włodarz Zdzisław Palewicz zdobył ponad 80 procent głosów. Również w rejonie trockim Akcja Wyborcza będzie znaczącą siłą. Zajęła tam drugie miejsce i zdobyła 6 spośród 25 mandatów. W samym Wilnie polska partia będzie miała 7 radnych w 51-osobowej radzie.


IAR/dad

Druga tura wyborów samorządowych na Litwie. O stanowiska merów walczą też Polacy

19.03.2023 11:25
Na Litwie w niedzielę odbywa się druga tura wyborów samorządowych. Merów wybierają mieszkańcy 34 jednostek samorządowych oraz miast, w których rozstrzygnięcia nie przyniosło głosowanie przed dwoma tygodniami. O stanowiska włodarzy rejonów walczą też litewscy Polacy.

Marcin Przydacz: z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję o nakazie aresztowania Putina

20.03.2023 12:57
Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał, aby MTK zajął się sprawą zbrodni wojennych na Ukrainie, zatem z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję Trybunału o nakazie aresztowania Władimira Putina - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Premier Morawiecki w Heidelbergu: wspólna historia Polski i Niemiec to także niezapłacone reparacje

20.03.2023 13:59
- Nie chcę się rozwodzić nad tą kwestią w swoim przemówieniu, ale nie mogę jej pominąć. Polska nigdy nie otrzymała reparacji od Niemiec za zbrodnie, zniszczenia i kradzieże dokonane w czasie II wojny światowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Heidelbergu.

Inauguracja Roku Jana Matejki na Zamku Królewskim na Wawelu

20.03.2023 14:57
W siedzibie polskich królów zaprezentowano nieznany szkic Hołdu Pruskiego autorstwa polskiego malarza. Obraz pochodzący z prywatnej kolekcji będzie eksponowany w Sali Senatorskiej przez kilka miesięcy.