Redakcja Polska

Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie

28.08.2023 16:57
- Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie; idea Solidarności musi wrócić do naszego życia publicznego, bo jest szalenie wartościowa - podkreślił w poniedziałek w Szczecinie szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości powołania tej instytucji.
Minister Piotr Gliński w Szczecinie
Minister Piotr Gliński w SzczecinieFacebook: kultura_gov_pl

Piotr Gliński zapowiedział, że nowa instytucja będzie dbać o dziedzictwo Solidarności. "Będzie zajmowała się tym dziedzictwem, będzie je upamiętniała, ale będzie także dbała o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie, i edukację" - podkreślił.

Minister podkreślał rolę edukacji, także polskiej młodzieży. "Ta polska idea Solidarności musi wrócić do naszego życia publicznego, bo ona jest piękna, jest szalenie wartościowa, to są tylko i wyłącznie pozytywne wartości" - oświadczył Gliński. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powołania nowej instytucji.

Wyraził nadzieję, że za kilka lat wyremontowana stoczniowa świetlica, którą Centrum będzie zarządzać, "będzie służyła nam wszystkim przede wszystkim jako centrum edukacji o fenomenie polskiej Solidarności".

30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim.

Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.

"Szczecin to jest bohaterskie miasto. Trzeba sobie zdać sprawę, że to tutaj podpisano pierwsze porozumienia sierpniowe" – powiedział przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek. "Szesnaście lat zabiegania i wreszcie zanosi się na to, że inicjatywa zostanie zrealizowana. Wypełniamy lukę w mieście pod nazwą Centrum Solidarności "Stocznia" – dodał.

Dyrektorem nowej instytucji został historyk szczecińskiego IPN dr hab. Sebastian Ligarski. "Uzupełnimy te instytucje, które już w Szczecinie powstały i opowiadają o historii miasta, ale i o historii tych wielkich patriotycznych zrywów okresu komunizmu" – zapowiedział.

"Będziemy opowiadać o historii, o dziedzictwie Solidarności, ale będziemy też bardzo mocno kultywować pamięć i opowiadać historie ludzi. Ludzi niezwykle odważnych, którzy często poświęcili swoje życie temu, aby budować nową Polskę, którzy żyli ideałami i te ideały chcieli zrealizować" – powiedział Ligarski.

Jak dodał "wykorzystamy do tego wszystkie pomoce multimedialne, jakie dzisiaj na rynku są dostępne". "Zaaranżujemy tę wystawę w taki sposób, aby każdy kto przyjdzie, mógł ją wziąć do serca, pomyśleć, zobaczyć, dotknąć" - zadeklarował.


PAP/ho


W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

26.08.2023 12:00
W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.

"Chcemy stworzyć małą Polskę w Szwajcarii". Konferencja edukacyjna w Bazylei

26.08.2023 17:35
"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i  edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. 

Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Legutko: znajomość historii na Zachodzie jest nikła

28.08.2023 08:38
W Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie otwarta wystawa "Pakt zbrodniarzy" poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, podpisanemu 23 sierpnia 1939 roku. - To jedna z kluczowych dat w złej historii ostatniego stulecia, bo przymierze Niemiec i Związku Sowieckiego to symboliczny początek II wojny światowej - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł PiS i współprzewodniczący grupy konserwatystów Ryszard Legutko.