Redakcja Polska

"Narodowe Czytanie" w Toronto, z udziałem wicemarszałek Sejmu

17.09.2023 10:30
Dwunasta edycja "Narodowego Czytania" odbyła się w Toronto. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czytano w polonijnym domu opieki, konsulacie, a w sobotę także w polskiej szkole z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej.
Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej
Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest "Nad Niemnem" Elizy OrzeszkowejŹródło: Twitter/@PLinToronto

"Narodowe Czytanie", akcja pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej,miała w tym roku w Toronto kilka etapów. Tydzień temu wspólne czytanie "Nad Niemnem" zainaugurowano w polonijnym domu opieki "Copernicus Lodge" w Toronto. Dalsza część "Narodowego Czytania" odbyła się w minionym tygodniu w ogrodach Konsulatu Generalnego RP w Toronto, gdzie również zorganizowano warsztaty zielarskie, dla których inspiracją było opisanych w "Nad Niemnem" 140 gatunków ziół.

W sobotę "Nad Niemnem" czytali uczniowie Szkoły Polskiej im. generała Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP, a gościem szkoły była też przebywająca w Toronto wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

"To była moja ukochana książka. Byłam chyba jedyną osobą w klasie, która przeczytała całe "Nad Niemnem". Tłumaczyłam dzisiaj młodym uczniom, że czytając Orzeszkową trzeba umieć wykorzystać te szczegółowe opisy przyrody, żeby to zobaczyć, żeby się tam przenieść. Miałam wrażenie, że młodzi ludzie przełamali w pewnym momencie jakąś początkową niechęć i po prostu czytali. Sam język nie jest łatwy, pojawiają się słowa, których już nie używamy w Polsce, a co dopiero za granicą. Interpunkcja jest trudna, ale warto o nią zadbać, bo pozwala zauważyć niuanse, łatwiej się mówi i łatwiej jest też słuchającemu zrozumieć to co słyszy" - powiedziała Gosiewska.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W ostatnich latach czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w ub.r. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.


PAP/IAR/dad

W sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się dwunaste Narodowe Czytanie

07.09.2023 11:23
Tegoroczną lekturą będzie "Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Narodowemu Czytaniu – podczas którego co roku w całym kraju, a także za granicą, organizowana jest wspólna lektura klasyki polskiej literatury - co roku patronuje para prezydencka.

"Narodowe Czytanie" w Wilnie. Tegoroczną lekturą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

07.09.2023 12:46
W Wilnie odbywa się dziś "Narodowe Czytanie". Tradycyjnie w litewskiej stolicy organizowane jest ono na dwa dni przed akcją w Polsce.

Na scenie w Ogrodzie Saskim podczas Narodowego Czytania wystąpiło ponad dwudziestu aktorów

09.09.2023 07:30
Wspólną narodową lekturą jest w tym roku powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Wydarzenie zainauguruje para prezydencka, a nad całością czuwał reżyser inscenizacji, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Brytyjski historyk Antony Beevor: Stalin nienawidził Polski, dlatego wziął udział w jej rozbiorze w 1939 roku

17.09.2023 09:47
Józef Stalin głęboko, osobiście nienawidził Polaków, po części z powodu przegranej bolszewików w 1920 r., i było to istotnym czynnikiem w decyzji o zawarciu paktu z hitlerowskimi Niemcami i dokonaniu w 1939 r. rozbioru Polski - mówi PAP brytyjski historyk Antony Beevor.