Redakcja Polska

Spotkanie ministra Jana Dziedziczaka z mediami polonijnymi i polskimi na Wschodzie

22.09.2023 16:29
Przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie i budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą to zdaniem ministra Jana Dziedziczaka jedne z głównych zadań mediów polonijnych i polskich na Wschodzie. Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z uczestnikami VI Światowego Forum Mediów Polonijnych i X Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.
Audio
  • X Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Z Juliuszem Szymczakiem-Gałkowskim, wiceprezesem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.
Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.Facebook/Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego

- Bardzo ważną rolą jest reagowanie na ataki na Polskę, ale przede wszystkim żeby pisać o Polsce dobrze, chwalić się w sposób zrozumiały dla odbiorcy zagranicznego naszą historią, naszymi sukcesami, ale też opowiadać o tym, co się działo w ostatnim czasie, choćby o tej bezprecedensowej w skali świata pomocy Polski i Polaków dla uchodźców - tych prawdziwych uchodźców - czyli uchodźców z Ukrainy - powiedział Jan Dziedziczak.

Minister wręczył też odznakę honorową przyznaną przez premiera Mateusza Morawieckiego Federacji Mediów Polskich na Wschodzie w 10-lecie jej istnienia w uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości narodowej za granicą. Prezes Federacji Rajmund Klonowski mówił o szczególnym doświadczeniu i realiach, w jakich obecnie żyją Polacy na Wschodzie. - Polacy tylko za bycie Polakami, tylko za bycie dziennikarzami są wsadzani do więzień na Białorusi, są przetrzymywani w karcerach, są prześladowani. Polacy, także polscy dziennikarze na Ukrainie po prostu giną fizycznie w wojnie, którą wywołała po raz kolejny imperialistyczna Rosja. To, co łączy zrzeszane przez nas 43 redakcje z dziewięciu krajów to jest unikalne doświadczenie, którego też nikomu nie życzymy, okupacji rosyjskiej - powiedział Rajmund Klonowski.

Podczas spotkania wręczono też statuetki Słowo Polonii Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych. Za wolność słowa wyróżnienie zostało przyznane dziennikarzowi i jednemu z liderów mniejszości polskiej na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi. - Jak doskonale zdajecie sobie sprawę ta statuetka stoi i czeka na niego. Pisaliśmy wiele odezw, apeli, protestów, pism w sprawie Andrzeja Poczobuta. W tej chwili jego sytuacja jest tragiczna, bo tak jak nie udało się Łukaszence złamać jego duchowo i ideologicznie tak starają się go teraz złamać fizycznie. Starajmy się cały czas apelować do całego świata- powiedziała prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek.

Wyróżnienia zostały też przyznane redakcji Radia Lwów oraz Joannie Majksner-Pińskiej za wydawanie miesięcznika kulturalno-edukacyjnego "Dwukropek" w Republice Południowej Afryki. Po raz pierwszy uczestnicy Światowego Forum Mediów Polonijnych i Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie spotkali się razem. W KPRM-ie byli też obecni przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Sejmu oraz fundacji i organizacji, które współpracują i zajmują się Polonią.


IAR/dad


"Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?". Debata w Londynie

20.09.2023 11:26
21 września w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego organizuje debatę środowisk polonijnych pod tytułem "Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?".

Zbigniew Rau w Politico: będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników

22.09.2023 12:21
Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników - napisał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w artykule opublikowanym w Politico. Podkreślił, że im silniejsza Polska tym bardziej może pomóc Ukrainie, by po wojnie wyłoniło się silne państwo z dynamiczną gospodarką.

Andrzej Duda nie wierzy, że spór o zboże może w istotny sposób wpłynąć na polsko-ukraińskie relacje

22.09.2023 13:45
Nie mam żadnych wątpliwości, że spór o dostarczanie ukraińskiego zboża na polski rynek jest absolutnie „odpryskowym” wycinkiem relacji polsko-ukraińskich; nie wierzę, że może na nie wpłynąć w sposób istotny - powiedział w piątek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda.

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

22.09.2023 14:52
W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.