Redakcja Polska

Dyktando Gżegżółka. Szkocka Polonia walczy o Złote Pióro Konsula RP

18.04.2024 19:39
Co roku Polacy mieszkający w Szkocji mogą się zmierzyć z niełatwą polską ortografią. Szkoła Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka organizuje Dyktando o Złote Pióro Konsula RP w Szkocji. Teraz szkocką Polonię odwiedza też Jurek Owsiak, aby odebrać oficjalny kilt i tartan Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy.
Audio
  • Joanna Ulatowska o dyktandzie Gżegżółka i wizycie Jurka Owsiaka w Szkocji [posłuchaj]
Szkocki kilt
Szkocki kiltpixabay

Dyktando odbywa się tradycyjnie pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu, a jego celem jest kształtowanie wśród Polaków poszanowania dla języka ojczystego, a także promocja szkolnictwa polonijnego oraz polonijnych organizacji wśród Polaków mieszkających w Szkocji. 

Konkurs, jak podkreślają organizatorzy, jest skierowany w szczególności do dzieci uczęszczających do polskich szkół sobotnich. Nie brakuje natomiast dorosłych, którzy co roku chętnie biorą udział w zabawie.  

Autorką wszystkich tekstów jest pani Joanna Ulatowska, dyrektorka Szkoły Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Szkocji. Na co dzień dba o to, aby polskie dzieci miały jak najlepszy kontakt z językiem ojczystym, a po godzinach udziela się charytatywnie. Jest członkinią sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Edynburgu i właśnie przyjmuje specjalnego gościa. Do Szkocji przyleciał Jurek Owsiak, aby odebrać oficjalny kilt i tartan WOŚP. 

Zachęcamy do odsłuchania załączonej rozmowy!

Podczas 32. Finału WOŚP nie zawiodła Polonia

29.01.2024 13:48
W tym roku pieniądze na specjalistyczny sprzęt dla polskich szpitali zbierane były m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych.

Polsko-szkocka wymiana kulturowa czyli Polish-Scottish Mini Festival 2024

23.02.2024 09:50
Polish Association Aberdeen zaprasza wszystkich Polaków mieszkających w Szkocji na wyjątkowy cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w ramach siódmej edycji Polish-Scottish Mini Festival. 

Zdrowie psychiczne młodych Polaków w Szkocji pod lupą

28.03.2024 07:21
Konsulat RP w Edynburgu zorganizował konferencję na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. -Pandemia, różnice kulturowe, przemoc domowa… Zagrożeń jest coraz więcej – mówi konsul Renata Wasilewska - Mazur.