Redakcja Polska

Warszawa i Ryga w piosenkach. Powstał podręcznik do nauki języka polskiego z pięknymi utworami

11.06.2024 12:48
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim prowadzi projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstają scenariusze lekcji i podręcznik. -Piosenka zawsze bardzo dobrze sprawdza się na zajęciach językowych, ponieważ otwiera nas na mówienie, a to jest w nauce języka obcego najważniejsze - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.
Audio
  • Prof. Agata Roćko i Katarzyna Duda z Instytutu Badań Literackich PAN o podręczniku do nauki języka polskiego z wykorzystaniem piosenek o Rydze i Warszawie. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Prof. Agata Roćko i Katarzyna Duda  w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Prof. Agata Roćko i Katarzyna Duda w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Halina Ostas/PRdZ

We współpracy naukowców z Zespołu Literatura a Glottodydaktyka Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Polonistyki i Bohemistyki Uniwersytetu Łotewskiego powstaje podręcznik do nauki języka polskiego z wykorzystaniem piosenek o Rydze i Warszawie.

Jest to innowacyjny projekt z zastosowaniem nowoczesnych technologii, przeznaczony dla osób uczących się języka polskiego jako obcego. Będzie to pierwszy podręcznik komunikacyjny do nauki języka polskiego jako obcego, opracowywany pod kątem łotewskiego odbiorcy. Na potrzeby projektu opracowano scenariusze lekcji z wykorzystaniem utworów muzycznych o Warszawie i Rydze.

- Podręcznik już jest napisany, złożony do druku w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Czekamy na recenzje i myślę, że o czasie, czyli we wrześniu będzie już na rynku - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.

Istotną częścią promocji projektu była konferencja naukowa na Uniwersytecie Łotewskim. W Małej Auli głównej ryskiej uczelni zgromadzili się nie tylko dydaktycy, ale i Polacy z Rygi, Dyneburga, Jekabpils oraz Jelgawy.

Odbył się też koncert polskiej piosenkarki Karoliny Leszko.  Na potrzeby projektu artystka, wraz z muzykiem Dawidem Makoszem, wykonała piosenki, które naukowcy wykorzystują w podręczniku.

- Piosenka zawsze bardzo dobrze sprawdza się na zajęciach językowych, ponieważ otwiera nas na mówienie, a to jest w nauce obcego języka najważniejsze. Gdy mamy piosenkę, to jest nam zdecydowanie łatwiej poprowadzić taką lekcję. Ważna jest tez poprzez piosenkę nauka kultury, interkulturowość. Co istotne mamy tam też elementy socjokulturowe, mamy elementy związane ze stolicami, można to porównać, zachęcić do odwiedzenia Warszawy  - mówi prof. Agata Roćko.

- Nowe technologie i sztuczna inteligencja także będą wykorzystane do nauki języka polskiego. Na co dzień wykorzystujemy bardzo dużo nowych rozwiązań w naszym Zespole Literatura a Glottodydaktyka i bardzo naciskamy w naszych materiałach aby nauczyciele stosowali nowoczesne technologie, ponieważ pokolenia się zmieniają, są otoczone różnymi bodźcami, różnym sprzętem, nie należy się tego bać, ale wykorzystywać mądrze jego możliwości - dodaje Katarzyna Duda z Instytutu Badań Literackich PAN. 

Realizacja projektu jest możliwa dzięki grantowi uzyskanemu w ramach programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem programu jest promocja języka polskiego powiązana z elementami historii i kultury Polski poprzez finansowanie przedsięwzięć budujących jakość kształcenia i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływających na wizerunek Polski w świecie. Jest to pierwszy projekt realizowany w ramach projektu NAWA na Uniwersytecie Łotewskim.

Z prof. Agatą Roćko i Katarzyną Dudą z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, o podręczniku do nauki języka polskiego z wykorzystaniem piosenek o Rydze i Warszawie, rozmawiała Halina Ostas

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu oraz posłuchania piosenek o Rydze i Warszawie:

https://www.youtube.com/watch?v=FDFWJhs1htQ

https://www.youtube.com/watch?v=KVihdQ5GQmU

https://www.youtube.com/watch?v=tbt8tP479Ng

https://www.youtube.com/watch?v=xQoDIlfu6iY

Centrum Weterana będzie współpracować z Muzeum Powstania Warszawskiego

10.06.2024 14:52
Weterani współczesnych misji polskiego wojska będą traktowani tak samo, jak uczestnicy walk z czasu drugiej wojny światowej. Stanie się tak m.in. dzięki porozumieniu, jakie podpisało Centrum Weterana z Muzeum Powstania Warszawskiego. Dokument podpisali dziś przed południem podpułkownik Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jubileuszowy koncert New York Conservatory of Music w polskim konsulacie w Nowym Jorku

11.06.2024 14:00
Ćwierć wieku działalności świętuje New York Conservatory of Music założona przez pianistę Jerzego Stryjniaka i jego żonę, muzykolog Joannę Stryjniak. Na poniedziałkowym jubileuszowym koncercie w konsulacie RP w Nowym Jorku zaprezentowało swe umiejętności kilkudziesięciu studentów z różnych krajów.

Wystawa prac Piotra Gagana w warszawskim Muzeum Niepodległości

11.06.2024 13:05
Ekspozycja artysty-malarza pochodzącego z Hajnówki „Piotr Gagan  – Puszcza Białowieska. Zielone Płuca Europy” to pełne kolorów podróż po unikalnym na skalę europejską kompleksie leśnym.