Redakcja Polska

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia"

15.04.2021 11:42
II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach zorganizowany online przez Instytut Pamięci Narodowej potrwa od 15. do 18. kwietnia
Audio
  • Festiwal filmowy "Echa Katynia" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Festiwal Echa Katynia
Festiwal "Echa Katynia" Foto: materiały prasowe IPN

W programie festiwalu - ponad 20 filmów z całego świata, debaty, spotkania i warsztaty.  -  Chcemy, by prawda o Katyniu docierała do jak najszerszej rzeszy ludzi – mówi prezes IPN Jarosław Szarek. Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że ideą festiwalu jest ukazanie jakie piętno na społeczeństwach odcisnęły totalitaryzmy w czasie i po II wojnie światowej, wydarzenie ma też wskazać współczesne zagrożenia.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną bardzo różnorodne filmy. Jak mówi Adam Hlebowicz, przeważają dokumenty, są animacje i pełnometrażowe filmy fabularne. Swoje produkcje nadesłali głównie twórcy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które szczególnie mocno dotknęła zarówno okupacja niemiecka jak i sowiecka. - W ich filmach pojawia się zagadnienie i opresji brunatnej, i czerwonej, a twórcy filmowi podejmują te tematy i mierzą się z nimi w sposób bardzo ciekawy – zauważa Adam Hlebowicz.

Podczas Festiwalu odbędzie się kilka warsztatów, które będą poświęcone tematom: co można wydobyć z archiwów oraz co można znaleźć i wydobyć z archiwum IPN. Odbędą się także dyskusje poświęcone m.in. filmowi historycznemu i nowoczesnej edukacji za pomocą multimediów.  

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" potrwa do 18 kwietnia. Filmy można oglądać za darmo po wcześniejszej rejestracji na stronie totalitaryzmy.pl, tam też znajduje się cały program imprezy.

IAR/ep

Polacy wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa 2021"

14.04.2021 17:01
Nasi rodacy znaleźli się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa 2021". Do finału trafił znany na Litwie fotograf ze Stargardu Bartosz Frątczak, wśród nominowanych jest też Polak z Wilna, fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Waldemar Dowejko.

Prof. Joshua Zimmerman: rola grup AK w pomaganiu Żydom większa, niż było wiadomo w świecie anglojęzycznym

15.04.2021 10:16
Grupy AK odegrały większą rolę w udzielaniu pomocy Żydom, niż to było wcześniej znane w świecie anglojęzycznym - mówił prof. Joshua Zimmerman podczas seminarium pt. "Polskie podziemie i Żydzi”, zorganizowanego online w środę przez Instytut Pileckiego w Berlinie.

Granty Interwencyjne NAWA. Trwa nabór wniosków w drugiej edycji programu

15.04.2021 11:38
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza drugą edycję programu Granty Interwencyjne NAWA. W programie dofinansowanie nawet do 300 tys. zł otrzymają projekty naukowców, których realizacja przyczyni się do rozwiązania bieżących, kluczowych dla społeczeństwa, problemów naukowych.