Redakcja Polska

Już po raz dziesiąty można bezpłatnie zwiedzić największe rezydencje królewskie w Polsce

03.11.2021 12:20
W ramach akcji "Darmowy listopad" swoje zbiory udostępni aż osiem dawnych rezydencji królewskich – m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Wilanów, a także Zamek na krakowskim Wawelu.  
Audio
  • Darmowy listopad w rezydencjach królewskich - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich"Foto: PAP/Rafał Guz

- To bardzo ważne wydarzenie z uwagi na jego rangę promocyjną, edukacyjną i poznawczą - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Chcemy, żeby polska kultura była dostępna w jak najszerszym zakresie dla każdego. Możliwość darmowego korzystania z kontaktu ze zbiorami najważniejszych polskich muzeów, rezydencji królewskich, jest rzeczą pierwszoplanową - powiedział szef resortu kultury.

W sumie w ramach tegorocznej akcji można zapoznać się z atrakcjami Zamku Królewskiego w Warszawie i na Wawelu, Łazienek Królewskich w Warszawie, Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamku w Malborku, Sandomierzu i Poznaniu oraz Zamku Żupnego w Wieliczce.

Akcja "Darmowy Listopad", która ma na celu zwiększenie dostępności polskich zbiorów muzealnych oraz promocję rezydencji polskich monarchów, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na sfinansowanie przedsięwzięcia ministerstwo przeznaczyło w tym roku ponad 2,5 miliona złotych.


IAR/ep

 

Około 200 tysięcy złotych zebrali kwestujący na Starych Powązkach w Warszawie

02.11.2021 11:58
To była 47. Kwesta Powązkowska, której celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków na jednej z najważniejszych nekropolii narodowych. Wzięło w niej udział ponad 250 osób - aktorów, muzyków czy dziennikarzy.

We Lwowie po raz 18. zapłonęło „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”

03.11.2021 12:25
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy, zakupionych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z powodu pandemii koronawirusa Konsulat Generalny RP zorganizował akcję w ścisłym reżimie sanitarnym.

30 lat temu powstało Polonijne Centrum Nauczycielskie

03.11.2021 13:00
Powołane zostało przez Ministra Edukacji Narodowej 1 listopada 1991 roku, a zadaniem tej jednostki oświatowej jest merytoryczne i metodyczne wspomaganie nauczycieli spoza granic RP, uczących języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim.