Redakcja Polska

30 lat temu powstało Polonijne Centrum Nauczycielskie

03.11.2021 13:00
Powołane zostało przez Ministra Edukacji Narodowej 1 listopada 1991 roku, a zadaniem tej jednostki oświatowej jest merytoryczne i metodyczne wspomaganie nauczycieli spoza granic RP, uczących języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim.  
Audio
  • Z Małgorzatą Kamińską, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, o polonijnych nauczycielach, o polskiej edukacji za granicą i o jubileuszu Polonijnego Centrum Nauczycielskiego, rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Małgorzata Kamińska, wicedyrektor ORPEG
Małgorzata Kamińska, wicedyrektor ORPEGEwa Plisiecka/PRdZ

Polonijne Centrum Nauczycielskie znajduje się w strukturach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. ORPEG świętuje tę rocznicę, a jak podkreśla Małgorzata Kamińska, wicedyrektor Ośrodka, jest się z czego cieszyć, bo 30 lat działalności Polonijnego Centrum Nauczycielskiego to wielki sukces.

- Pierwotnie naszym zadaniem było wspieranie Polaków pracujących w polskich szkołach na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Teraz – po 30 latach - wsparciem obejmujemy nauczycieli ze wszystkich kontynentów – mówi wicedyrektor ORPEG. Jak dodaje, nauczyciele polonijni niosą kawałek Polski tam, gdzie trafiają ze swoją misją.

Małgorzata Kamińska od początku swojej pracy zawodowej blisko związana z oświatą polonijną. Początkowo jako nauczyciel kierowany do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą pracowała w Mołdawii, Rosji i Ukrainie, następnie przez wiele lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego dla cudzoziemców.

Prowadziła również letnie kursy języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji i Brazylii. Obecnie koordynuje pracę Polonijnego Centrum Nauczycielskiego, a także prowadzi kursy z metodyki nauczania języka polskiego jako drugiego, nauczania literatury polskiej poza granicami kraju oraz awansu zawodowego nauczycieli za granicą.

Z Małgorzatą Kamińską, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, o polonijnych nauczycielach, o polskiej edukacji za granicą i o jubileuszu Polonijnego Centrum Nauczycielskiego, rozmawia Ewa Plisiecka.  

 

 

 

Polacy na Łotwie pamiętają o miejscach pamięci narodowej związanych z Polską

01.11.2021 19:47
Polacy na Łotwie pamiętają o miejscach pamięci narodowej związanych z Polską. W Łatgalii na polskich grobach zapłonęły znicze. Oddano też hołd polskim bohaterom.

Około 200 tysięcy złotych zebrali kwestujący na Starych Powązkach w Warszawie

02.11.2021 11:58
To była 47. Kwesta Powązkowska, której celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków na jednej z najważniejszych nekropolii narodowych. Wzięło w niej udział ponad 250 osób - aktorów, muzyków czy dziennikarzy.

Sztuka interpretowania historii zapisanej w kamieniu. Badania petroglifów w oazie Dachla w Egipcie

02.11.2021 12:51
Dr Paweł L. Polkowski, archeolog związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Młodzi  badacze polskich placówek naukowych wyróżniani są w trzech kategoriach. Dr Paweł L. Polkowski otrzymał nagrodę w kategorii nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce.

We Lwowie po raz 18. zapłonęło „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”

03.11.2021 12:25
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy, zakupionych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z powodu pandemii koronawirusa Konsulat Generalny RP zorganizował akcję w ścisłym reżimie sanitarnym.