Redakcja Polska

Uroczysta premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego

04.11.2021 12:30
Premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Film opowiada tragiczną historię życia polsko-żydowskiego polityka, członka polskiego rządu na uchodźstwie Szmula Zygielbojma, który zginął śmiercią samobójczą.
Audio
  • Premiera filmu "Śmierć Zygielbojma" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wojciech Mecwaldowski jako Szmul Zygielbojm w filmie Śmierć Zygielbojma
Wojciech Mecwaldowski jako Szmul Zygielbojm w filmie "Śmierć ZygielbojmaFoto: materiały promocyjne

Akt ten był odpowiedzią na obojętność świata wobec ogromu zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Szmul Zygielbojm w okupowanej Polsce zostawił rodzinę, i wyruszył z tajną misją do Nowego Jorku, później do Londynu. Miał przekazać przywódcom zachodniego świata informacje o eksterminacji Żydów przez Niemców. Jego starania zderzyły się z obojętnością i niezrozumieniem. Załamany swą bezsilnością, poświęcił własne życie, by nagłośnić sprawę.

Jak powiedział obecny na premierze filmu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński film "Śmierć Zygielbojma" dotyka niezwykle trudnego i delikatnego tematu.

Przesłanie filmu jest aktualne – zauważa Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, która wsparła produkcję.  

Patronami medialnymi filmu są m.in. Radiowa Jedynka oraz Program Trzeci Polskiego Radia. Prezes Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska podkreśla, że film ukazuje tragiczną historię patrioty, bezgranicznie oddanego swojemu narodowi.

19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Na początku maja przebywający w Londynie Zygielbojm sfrustrowany bezczynnością aliantów otrzymał informację o śmierci żony i najstarszego syna. 11 maja napisał list do polskiego prezydenta Władysława Raczkiewicza oraz premiera Władysława Sikorskiego, krytykując bezczynność aliantów i polskiego rządu. Wkrótce po tym popełnił samobójstwo. Film to protest przeciw obojętności – tłumaczy reżyser Ryszard Brylski.

Muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek. Obraz realizowany jest w polsko-angielskiej wersji językowej, zdjęcia wykonano w Polsce i w Wielkiej Brytanii. W rolę Szmula Zygielbojma wcielił się Wojciech Mecwaldowski.

Szmul Zygielbojm został upamiętniony pomnikiem w Warszawie oraz tablicami pamięci w Londynie i Chełmie. Na warszawskim pomniku widnieje cytat z jego ostatniego listu: „Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce...”. W 1998 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

IAR/ep

Lwów: Zaduszki na Cmentarzu Janowskim

04.11.2021 09:45
W Dniu Zadusznym, 2 listopada, Polacy ze Lwowa zrzeszeni w różnych organizacjach i towarzystwach jak co roku zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim, aby pomodlić się oraz zapalić znicze na grobach rodzin i bliskich. W tym roku dzięki Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz dziennikarzom TVP Rzeszów około pięciu tysięcy zniczy zapłonęło także na wielu zapomnianych grobach tej lwowskiej nekropolii.

Profesor Andrzej Jasiński z wizytą w Wiedniu

04.11.2021 12:12
Z okazji XVIII. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Instytut Polski w Wiedniu zorganizował dla austriackiej oraz polonijnej publiczności spotkanie z legendą polskiej pianistyki, profesorem Andrzejem Jasińskim.

Dziesięć polskich filmów na jednym z największych festiwali w krajach bałtyckich

04.11.2021 13:04
Dziesięć polskich filmów zobaczą mieszkańcy Litwy podczas rozpoczynającego się dziś wieczorem Forum Kina Europejskiego "Scanorama". Jest to jedna z największych, międzynarodowych imprez filmowych w krajach bałtyckich. Polski program imprezy nazwany został "Festiwalem Filmu Polskiego w Scanoramie".