Redakcja Polska

Polsko-węgierska współpraca kulturalna trwa od dziesięcioleci

14.02.2022 12:54
Instytut Liszta - Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie - działa od 1935 roku i prezentuje obraz węgierskiego dorobku kultury, pielęgnuje też bogatą tradycję tysiącletniej przyjaźni i wspólnej historii polsko-węgierskiej.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem Instytutu Liszta Gaborem Lagzi [posłuchaj]
Flaga Węgier
Flaga Węgierlonndubh/Shutterstock

Zadaniem instytutu jest upowszechnianie w Polsce węgierskiej kultury, nauki i sztuki, wiedzy o historii Węgier, propagowanie węgierskiego dziedzictwa narodowego oraz promocja kraju.

Instytut współpracuje z samorządami, instytucjami kultury (na poziomie krajowym jak i lokalnym), również z Konsulatem Generalnym Węgier w Krakowie, z Konsulatem Generalnym Węgier w Gdańsku, z konsulami honorowymi Węgier oraz z Towarzystwami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Z okazji obchodzonego 22 stycznia Dnia Kultury Węgierskiej w siedzibie instytucji na ulicy Moniuszki w Warszawie otwarto wystawę z cyklu „Rozmówki polsko-węgierskie”.  – To seria plakatów Krzysztofa Duckiego, przedstawiająca osoby szczególnie zasłużone w udzielaniu pomocy polskim uchodźcom na Węgrzech w czasie II wojny światowej – mówi Gábor Lagzi,  dyrektor Instytut Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

Inauguracja Roku Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie

12.02.2022 18:32
Jednym z czterech patronów 2022 roku uhonorowanych przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest Bruno Schulz, polski pisarz i malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku. W tym roku przypada 130. rocznica jego urodzin i zarazem 80. rocznica tragicznej śmierci. Całe swoje życie związał z Drohobyczem, miasteczkiem położonym nieopodal Lwowa.

50 lat temu zmarł Marian Hemar, poeta, autor popularnych szlagierów

13.02.2022 00:26
50 lat temu, 11 lutego 1972 roku, zmarł Marian Hemar – poeta, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i twórców kabaretowych, autor popularnych piosenek, które przyniosły mu sławę i trwałe miejsce w pamięci następnych pokoleń.

50. Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami

14.02.2022 11:22
W Miami po raz 50. odbył się Międzynarodowy Bal Polonaise. Jest on organizowany przez Lady Blankę Rosenstiel, jedną z najbardziej wpływowych Polek w USA.