Redakcja Polska

W Zamościu zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

14.06.2022 10:39
Laureaci wielkiego święta radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej to spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca.
Audio
  • W Zamościu zakończył się festiwal "Dwa Teatry" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Budynek Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim
Budynek Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.

Festiwal "Dwa Teatry", który już po raz drugi gościł w Zamościu, rozpoczął się od wręczenia Wielkich Nagród Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W piątek otrzymali je Andrzej Mastalerz i Magdalena Zawadzka, która z Polskim Radiem związana jest od lat 60. Drugi z nagrodzonych, Andrzej Mastalerz, z Teatrem Polskiego Radia związany jest od przeszło 20 lat. Stworzył tu niemal 300 kreacji. Odbierając nagrodę mówił, jakie znaczenie ma dla niego radiowy teatr wyobraźni i teatr telewizji.

W tym roku podczas festiwalu nie zabrakło akcentów ukraińskich. W Zamościu zaprezentowano słuchowiska na podstawie dramatów: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reżyserii Jana Hussakowskiego. Wiersze odnoszące się do wojny na Ukrainie przeczytali Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz.

Słuchowisko radiowe, które zdobyło tegoroczne Grand Prix 21. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu, to „Edyp w Kolonos”. Nagrodzono: za reżyserię - Mariusza Malca, za tłumaczenie - Antoniego Liberę, za realizację akustyczną - Andrzeja Brzoskę i za muzykę - Mikołaja Trzaskę.

Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko „Dobro wraca podwójnie” w reżyserii Waldemara Modestowicza. Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał natomiast Tadeusz Kabicz za scenariusz słuchowiska „Ciało moje” Marka Pruchniewskiego. Jurorzy docenili też twórców słuchowiska „Krakus” Cypriana Kamila Norwida.

IAR/ep

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2022 rusza w Polskę

30.04.2022 14:19
Centrum edukacyjne w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym odwiedzi 40 miast w całej Polsce. Projekt prezentuje historię pierwszych lat II RP.

Naukowcy zbadali płyty Polskiego Radia z 1939 roku

05.06.2022 12:35
Badacze z sieci European Research Infrastructure for Heritage Science przeprowadzili badania płyt z 1939 roku w Archiwum Polskiego Radia w Warszawie. - Mieliśmy stwierdzić, czy konserwatorzy i osoby, które zajmują się odczytem płyt, mogą dalej z nimi bezpiecznie pracować - mówi dr hab. Tomasz Sawoszczuk.

W Warszawie rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

06.06.2022 08:20
Ponad stu śpiewaków z całego świata wystąpi na rozpoczynającym się dziś w Warszawie 11. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. To największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.

W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia

08.06.2022 20:06
Większość koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych: weekendu norweskiego oraz weekendu ukraińskiego.