Redakcja Polska

Polak nominowany do nagrody World Soundtrack Awards 2022

11.08.2022 14:29
Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki filmowej, autor m.in. ścieżki dźwiękowej do serialu „Czas honoru” i filmu „Mistrz” Macieja Barczewskiego, będzie walczył o nagrodę publiczności.
Audio
  • Rozmowa z kompozytorem muzyki filmowej Bartoszem Chajdeckim [posuchaj]
Bartosz Chajdecki
Bartosz ChajdeckiFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Bartosz Chajdecki jako jedyny polski kompozytor znalazł się w gronie najlepszych nominowanych w ramach World Soundtrack Awards Public Choice Award 2022. Lista została opracowana przez IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej). O nagrodę publiczności przyznawaną podczas Film Fest Ghent w Gandawie Polak będzie walczył m.in. z Hansem Zimmerem, Jamesem Newtonem Howardem, Alexandrem Desplatem i Jonnym Greenwoodem.

Dziadek Bartosza Chajdeckiego - Tadeusz Kwaśnicki - był także więźniem Auschwitz (nr obozowy 480) i podobnie jak bohater filmu „Mistrz” – bokser Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski - trafił tam w pierwszym transporcie w czerwcu 1940 roku.

Do 22 sierpnia na stronie: www.worldsoundtrackawards.com można na polskiego kompozytora oddawać głosy. Muzyki do filmu „Mistrz” mogą zaś państwo posłuchać w serwisach streamingowych.

Z Bartoszem Chajdeckim rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

Wspomnienia legendarnego boksera. Ukazała się książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski"

30.08.2021 16:12
Tadeusz Pietrzykowski na terenie KL Auschwitz walczył na ringu z obozowymi kapo. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Boksować uczył się przed wojną u Feliksa Stamma, słynnego trenera warszawskiego klubu Legia. Zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Warszawy oraz wicemistrzostwo Polski Wschodniej w wadze koguciej. Kiedy wybuchła wojna miał zaledwie 22 lata.

W Wilnie zostanie pokazany film "Pan Tadeusz" z 1928 roku

09.06.2022 11:10
W Wilnie w ramach obchodów Roku Romantyzmu zostanie wyświetlony film "Pan Tadeusz" z 1928 roku. Projekcja odbędzie się w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim.

Projekcje polskich filmów w historycznym centrum Pragi

22.07.2022 11:16
Na leżakach i ze słuchawkami na uszach - ponad sto osób obejrzało w czwartek w Pradze "Idę" Pawła Pawlikowskiego. Nagrodzony Oscarem film otworzył cykl letnich seansów organizowany przez festiwal filmów środkowoeuropejskich 3Kino we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze.