Redakcja Polska

"Kino" - krótkometrażowy film VR o narodzinach polskiej kinematografii

27.11.2022 12:00
Nowa produkcja, w 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości, przygotowana w ramach projektu "Niepodległa w kadrze" jest ukłonem w stronę polskiej kinematografii, która obchodzi jubileusz 120 lat istnienia.
Audio
  • Z Wojciechem Kirejczykiem, dyrektorem Biura Programu "Niepodległa", oraz Anną Bińkowską, z Biura Promocji i Projektów "Niepodległej", producentami filmu "Kino", rozmawiał Przemysław Pawełek [posłuchaj]
Kadr z planu filmu VR Kino
Kadr z planu filmu VR "Kino"A. Bińkowska / Niepodległa

Film "Kino" jest hołdem oddanym Kazimierzowi Prószyńskiemu - podkreśla jego reżyser Tomasz Szafrański. "Przeprowadziłem dokumentację poświęconą nie tylko Kazimierzowi Pruszyńskiemu, który stworzył pleograf - pierwszą kamerę filmową na świecie - lecz także zainteresowałem się innymi Polakami, którzy byli niezwykłymi wynalazcami. O większości z nich nikt dzisiaj nie słyszy. Możemy być dumni, że są wśród nas, w naszej historii, ludzie, którzy odpowiadają za jedne z najbardziej genialnych wynalazków naszej cywilizacji. Kazimierz Prószyński był jedną z tych osób" - stwierdził reżyser Tomasz Szafrański.

- Film został zrealizowany współczesną ośmioobiektywową kamerą VR, choć nie była to jedyna kamera na planie" - powiedziała współproducentka filmu "Kino" Kama Janczyk. -Na planie była supernowoczesna kamera VR-owa, a obok niej stało pierwsze urządzenie rejestrujące ruchome obrazy, czyli rekonstrukcja pleografu Prószyńskiego. Została wykonana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Zderzenie tych dwóch urządzeń na jednym planie, to że odgrywaliśmy scenę z pierwszego polskiego filmu fabularnego, czyli z "Powrotu birbanta", było fascynujące. Aktorzy w strojach z epoki, dorożka, pałacyk - to wszystko sprawiało niesamowite wrażenie, gdy było rejestrowanie w tej innowacyjnej technologii - podkreśliła Kama Janczyk.

"Kino" w technologii VR to nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu kręconego przez Kazimierza Prószyńskiego w 1902 roku - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk.

- Mamy tę samą fabułę sprzed 120 lat, czyli tytułowego birbanta i dorożkarza, którzy są głównymi bohaterami tego filmu. Fabuła opowiada o samym procesie nagrywania i realizacji scen w wirtualnej rzeczywistości. W pewnym momencie, na zrekonstruowanej scenie sprzed stu dwudziestu lat, pojawia się współczesna ekipa filmowa. Dochodzi do ciekawych zdarzeń i spotkań - zauważył dyrektor Wojciech Kirejczyk.

 "Kino" jest filmem szkatułkowym, w którym widz dostrzega, że znajduje się na planie współczesnej produkcji historycznej poświęconej birbantowi. Oryginalny "Powrót birbanta" zaginął, pozostały jedynie relacje Bolesława Lewickiego z pokazu zorganizowanego w 1938 roku.

Z Wojciechem Kirejczykiemdyrektorem Biura Programu "Niepodległa", oraz Anną Bińkowską, z Biura Promocji i Projektów "Niepodległej", producentami filmu "Kino", rozmawiał Przemysław Pawełek.

Wystawa "Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

25.11.2022 15:45
Ekspozycję, prezentującą dzieła czołowych malarzy polskiego romantyzmu. m.in. Marcina Zaleskiego, Jana Matejki, Artura Grottgera i Józefa Simmlera, otworzył prezydent Andrzej Duda.

Sukcesy Polaków w Australii. Spotkanie z prof. Sewerynem Ozdowskim

26.11.2022 15:40
- Polska, to dla mnie ważny kraj - mówi profesor Seweryn Ozdowski, wieloletni australijski rzecznik praw człowieka, naukowiec z Western Sydney University w Sydney. Z Polskim Radiem dla Zagranicy rozmawia o emigracji, swojej karierze i Polonii.

"Przewodnik Awanturniczy". Publikacja o podhalańskim folklorze dla anglojęzycznych fanów gier

26.11.2022 14:00
"Beyond Corny Groń: Adventurer's Guide" to książka ufundowana w ramach akcji crowdfundingowej, która promuje w świecie mity i podania z polskich gór.