Redakcja Polska

"Przewodnik Awanturniczy". Publikacja o podhalańskim folklorze dla anglojęzycznych fanów gier

26.11.2022 14:00
"Beyond Corny Groń: Adventurer's Guide" to książka ufundowana w ramach akcji crowdfundingowej, która promuje w świecie mity i podania z polskich gór.
Audio
  • Kuba Skurzyński o podręczniku RPG "Beyond Corny Groń: Adventurer's Guide". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Grafika promująca Beyond Corny Groń: Adventurers Guide
Grafika promująca "Beyond Corny Groń: Adventurer's Guide"Materiały organizatora akcji/Kickstarter.com

Historia publikacji zaczęła się od broszury zatytułowanej "Corny Groń" - jednoosobowej gry fabularnej, która polskim i anglojęzycznym fanom podobnych rozrywek pozwalała przeżyć przygody w nasyconym magią świecie rodem z podhalańskich podań.

Grę dobrze przyjęli zarówno polscy, jak i zagraniczni gracze, i zwłaszcza dla tych drugich góralski folklor okazał się być dość egzotyczny i wyjątkowy.

"Beyond Corny Groń: Adventurer's Guide" to bardziej złożona pozycja - kompletny przewodnik, pozwalający na rozegranie w tym świecie przygody w oparciu o dowolny system gier fabularnych. na czytelników czekają generatory górskich ścieżek, pomysły na fabuły do rozegrania, czy też bestiariusz oparty na podhalańskim folklorze.

Pomysł na publikację zetknął się z przychylną reakcją internetowej społeczności - bazowy próg, zapewniający ufundowanie podręcznika, osiągnięto w niecałe 16 godzin. Akcja zbiórki na serwisie Kickstarter dobiega końca 28 listopada.

Z Kubą Skurzyńskim, autorem ufundowanej książki, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Spotkanie z Sabiną Poulsen z Wysp Owczych. „Trzeba dzielić się dobrą energią”

27.11.2022 14:30
Wspiera Polaków przyjeżdżających do pracy na Wyspy Owcze w codziennych sprawach. „Tłumaczę dokumenty, chodzę z Polakami do urzędu czy do lekarza. Najtrudniejsze są wizyty w szpitalu. Najsmutniejsze, gdy jestem wzywana przez policję do aresztu. Ale jadę, bo tylko tłumacząc na oba języki, mogę realnie pomóc w wyjaśnieniu lub rozwiązaniu zaistniałej sytuacji” - mówi Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.

Diana Nowak-Zegadło, psycholog z Edynburga, z tytułem Osobowość Polonijna Roku

25.11.2022 14:00
W Rzymie odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i wyróżnień dla najbardziej inspirujących Polaków na świecie. Wśród nominowanych było wielu działaczy polonijnych oraz osobowości z całego świata. 

Nauka języka polskiego w budżecie Niemiec. Jest zgoda rządu i partii koalicyjnych

26.11.2022 08:22
Na stronie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ukazało się oświadczenie koordynatora rządu federalnego ds. stosunków polsko- niemieckich Dietmara Nietana w sprawie nowej inicjatywy dodatkowego finansowania federalnego dla języka polskiego jako języka pochodzenia.

"Kino" - krótkometrażowy film VR o narodzinach polskiej kinematografii

27.11.2022 12:00
Nowa produkcja, w 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości, przygotowana w ramach projektu "Niepodległa w kadrze" jest ukłonem w stronę polskiej kinematografii, która obchodzi jubileusz 120 lat istnienia.