Redakcja Polska

Paczka dla Wenezueli. Caritas pomoże wenezuelskim i kolumbijskim rodzinom

10.01.2023 12:42
Prawie 6 tysięcy paczek z żywnością i bonami zakupowymi przekaże wenezuelskim i kolumbijskim rodzinom w 2023 roku Caritas. Wenezuela od 2014 r. pogrążona jest w kryzysie gospodarczym - ponad 90 proc. ludności żyje w ubóstwie.
Wenezuela targana jest kryzysem humanitarnym - zdjęcie ilustracyjne
Wenezuela targana jest kryzysem humanitarnym - zdjęcie ilustracyjneNelson Bastidas / Shutterstock.com

Z ogarniętej kryzysem Wenezueli uciekają miliony ludzi; najwięcej z nich trafia do Kolumbii, która nie radzi sobie z przyjmowaniem uchodźców, cierpiących z powodu niedożywienia - wskazuje w komunikacie Caritas.

Według badania ONZ ze stycznia 2021 r. 56 proc. uchodźców doświadczało poważnych problemów z dostępem do legalnej pracy i służby zdrowia. Migranci pozostają zazwyczaj znacznie ubożsi od Kolumbijczyków, a 64 proc. z nich czuje się dyskryminowanych ze względu na to, że uciekli z Wenezueli. Sytuację pogarsza gwałtowny wzrost cen - w 2022 r. ceny żywności w Kolumbii wzrosły o 27 proc.

Od 2020 r. Caritas Polska wraz z lokalnymi partnerami – Jeronimo Martins Colombia i Caritas Kolumbia – prowadzi program pomocy humanitarnej pod nazwą Paczka dla Wenezueli w kolumbijskich regionach Norte de Santander, Bogoty i Soachy, gdzie sytuacja uchodźców jest najtrudniejsza.

W kolejnej, czwartej już edycji programu, wsparcie dotrze do 2192 rodzin wenezuelskich i kolumbijskich – to ponad 10 tys. osób.

Caritas przekaże prawie 6 tys. paczek i voucherów na zakup żywności. Każda paczka zawiera produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak ryż, cukier, kawa, olej, fasola, czekolada. Łącznie to 23 kg żywności.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Wenezuela Caritas Polska pomoc

"Niemcy muszą naprawić krzywdy wyrządzone Polsce". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

09.01.2023 15:00
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że Niemcy muszą naprawić krzywdy wyrządzone Polsce i Polakom podczas II wojny światowej. Gość Programu 3. Polskiego Radia zapewnił, że kwestia odszkodowań i reparacji będzie poruszana na każdym polsko-niemieckim spotkaniu na szczeblu państwowym.

Podsumowanie obchodów 100-lecia niepodległości. Prezydent: jej utrzymanie jest wielkim zadaniem dla wszystkich Polaków

09.01.2023 16:01
W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość Polonia Rediviva z udziałem pary prezydenckiej, będąca podsumowaniem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. - 100-lecie odzyskania niepodległości wpisało się w naszą świadomości. Zamknęło się czasem wojny na Ukrainie, gdy Rosjanie napadli na naszych sąsiadów, by odebrać im wolność - mówił do zgromadzonych gości Andrzej Duda.

Rosjanie wciągają nastolatków do wojska. "Wróg planuje wysłać ich na front tuż po ukończeniu szkoły"

10.01.2023 09:37
Chłopcy w wieku 17-18 lat z okupowanej przez Rosję części Donbasu na wschodzie Ukrainy podlegają tzw. obowiązkowej rejestracji wojskowej - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Jak ostrzeżono, wróg planuje wysłać młodych mężczyzn na front tuż po ukończeniu przez nich szkół.