Redakcja Polska

66 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski - poeta, pieśniarz i kompozytor

22.03.2023 12:00
Bard „Solidarności” przyszedł na świat 22 marca 1957 roku w Warszawie. To on śpiewał pamiętne „Mury”, „Obławę”, „Naszą klasę”, dla swojego pokolenia był symbolem buntu i wolności.
Audio
  • 66 rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Jacek Kaczmarski w sopockiej Operze Leśnej podczas Przeglądu Piosenki Prawdziwej
Jacek Kaczmarski w sopockiej Operze Leśnej podczas Przeglądu Piosenki PrawdziwejFoto: PAP/Stefan Kraszewski

Jacek Kaczmarski do dziś kojarzony jest przede wszystkim z etosem pierwszej „Solidarności” oraz ze stanem wojennym - okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji. Wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył niezapomniane trio, które przygotowało program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka oparta na utworze katalońskiego barda Lluísa Llacha stała się symbolem walki z reżimem komunistycznym, a Kaczmarski został okrzyknięty bardem „Solidarności.

Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta, wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. Gdy w 1981 roku w Polsce ogłoszono stan wojenny, Kaczmarski występował we Francji. Nie wrócił do kraju i pozostał na emigracji, występując m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii oraz w większości krajów Europy Zachodniej. Występował na rzecz podziemnej „Solidarności”, brał udział w licznych akcjach charytatywnych.

Po upadku PRL Jacek Kaczmarski wrócił do kraju. Od 1995 roku przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. Pieśniarz przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Krótko przed śmiercią otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej. Pośmiertnie został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej".

IAR/ep

40. rocznica Dnia Solidarności z Polską. Wyemitowano wówczas audycję "Let Poland, be Poland"

31.01.2022 16:04
Dzień Solidarności 30 stycznia 1982 r. ogłoszono z inicjatywy najwyższych władz Stanów Zjednoczonych, w tym prezydenta Ronalda Reagana. Był to gest wsparcia demokratycznej opozycji w PRL w czasie stanu wojennego.

Bogdan Borusewicz o stanie wojennym: Jaruzelski zdecydował się zawrócić bieg historii

13.12.2022 14:13
13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. O tamtym tragicznym okresie opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Bogdan Borusewicz, jeden z liderów antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, w wolnej Polsce poseł, marszałek Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu. - 12 grudnia wyszedłem z domu i wróciłem dopiero po ponad czterech latach, czyli we wrześniu 1986 roku - wspomina stan wojenny polityk.

Amerykańska Częstochowa uwieczniona w dokumencie. Premiera odbyła się w Nowym Jorku

22.03.2023 08:37
"Beacon Hill Amerykańska Częstochowa" to film dokumentalny, który Polonii zaprezentowano po raz pierwszy we wtorek w Nowym Jorku. Pokazuje losy założonego w 1955 roku sanktuarium Maryjnego w Doylestown, w stanie Pensylwania, oraz jej założyciela i budowniczego O. Michała Zembrzuskiego.