Redakcja Polska

"Dzielę swoje życie między Polskę i USA". Spotkanie z Czesławem Czaplińskim, wybitnym fotografem

10.06.2023 11:22
Czesław Czapliński, łodzianin, światowej sławy fotograf, dziennikarz i dokumentalista, z Polski wyjechał do USA w 1979 roku. Jak powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy: to był trochę wyjazd, a trochę ucieczka, bo ja zajmowałam się fotografią, ale równocześnie studiowałem biologię i wyjeżdżałem niby wygłosić referat w Kanadzie z przesiadką w Nowym Jorku i jak wysiadłem, tak już zostałem na stałe w Nowym Jorku.
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z Czesławem Czaplińskim, światowej sławy fotografem, dziennikarzem i dokumentalistą, zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Czesław Czapliński w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Czesław Czapliński w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Maria Wieczorkiewicz

Pod urokiem tego miasta artysta pozostaje cały czas, chociaż swoje życie dziś dzieli między Polskę i USA. W Warszawie, w tym roku w maju, prezentował wystawę zdjęć New York New York, na której mogliśmy obejrzeć portrety miasta wykonane m.in. zaraz po przylocie Czesława Czaplińskiego do USA, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Natomiast w planach twórczych fotografa jest przygotowanie ekspozycji w związku z przypadającym w przyszłym roku 400-leciem założenia metropolii. Wystawa ma być opracowana w dziesięciu językach i krążyć po świecie.

W dorobku twórczym Czesława Czapliński ma zdjęcia wielu wybitnych osób ze świata polityki, religii, sportu, sztuki i biznesu, które fotografował w ich naturalnym otoczeniu, bo jak podkreśla tylko wtedy można zrobić coś fantastycznego i prawdziwego. Jego zdjęcia publikowane były na łamach m.in: "The New York Times", "Time", "Vanity Fair" i "The Washington Post". Twórca często nie ogranicza się tylko do fotografowania, ale także pisze o swoich bohaterach, przeprowadza z nimi wywiady, tak powstało kilkadziesiąt albumów, książek i filmów.

Szczególnym doświadczeniem dla artysty był czas pandemii. Mówił w rozmowie z nami: Byłem wtedy w USA, uchwyciłem hasło, które oni wówczas powtarzali: będziesz tak silny, ile zrobisz w pandemii. Ja w czasie pandemii napisałem ponad pięćset portretów z historią, to polsko-angielskie blogi o wybitnych ludziach. Doszedłem do wniosku, że sam moment zrobienia zdjęcia jest bardzo ważny, dlatego opisywałem tamte okoliczności przywołując jednocześnie wspomnienia ze spotkania z bohaterami moich fotografii. To już historia, ale często nieznana, dlatego dziś wiele osób korzysta z moich blogów, na ich podstawie chce robić filmy, audycje.

Do wysłuchania rozmowy z Czesławem Czaplińskim, światowej sławy fotografem, dziennikarzem i dokumentalistą, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

"Nić porozumienia". Spotkanie z dr Piotrem Kułakiem, autorem wyjątkowej publikacji

28.05.2023 14:49
Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Dr Piotr Kułak, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreślał, że seria „Jednorożca” była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – pisarzy i grafików. 

Polska strata wojenna z kolekcji Lubomirskich "Madonna z Dzieciątkiem" wraca z Japonii do Polski

31.05.2023 12:45
Polska strata wojenna z kolekcji Lubomirskich datowana na koniec XVI lub początek XVII w. - "Madonna z Dzieciątkiem" wraca do Polski. Obraz został odnaleziony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w styczniu 2022 r. na aukcji w Mainichi Auction Inc. w Tokio.

Pokaz sreber z przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej w polskich muzeach

07.06.2023 17:00
Srebra prezentowane są w 16 muzeach i instytucjach polityki pamięci w całym kraju od 6 czerwca; projekt zainaugurowano na Zamku Królewskim w Warszawie.