Redakcja Polska

Dyrektor polskiego muzeum w Budapeszcie: cenimy współpracę z IPN w kwestii porządkowania naszych zbiorów

09.07.2023 10:38
W czerwcu do budapeszteńskiej placówki po raz kolejny przyjechali archiwiści z IPN – tym razem aby pomóc w porządkowaniu zbioru Michała Winiarskiego, porucznika Wojska Polskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Archiwum Akt Nowych

Bardzo cenimy współpracę z polskim Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) w kwestii porządkowania naszych zbiorów archiwalnych – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum (PIBM) w Budapeszcie Istvan Balazs.

W czerwcu do budapeszteńskiej placówki po raz kolejny przyjechali archiwiści z IPN – tym razem aby pomóc w porządkowaniu zbioru Michała Winiarskiego, porucznika Wojska Polskiego, w czasie II wojny światowej jeńca obozów przejściowych na Węgrzech.
 
„Dokumenty porucznika Winiarskiego, które trafiły do nas, znajdowały się na poddaszu byłej szkoły, a dziś kościoła w Csaford na południu Węgier” – powiedział Balazs.
 
Zostały one odkryte podczas remontu i znajdowały się w bardzo złym stanie. Jednak z pomocą polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie trafiły na konserwację, udaje się je porządkować i opracowywać – dodaje dyrektor budapeszteńskiej placówki.
 
Obecnie archiwum PIBM jest już w całkiem dobrym stanie – twierdzi Balazs. Jednak wciąż zostało sporo pracy, dlatego liczy na dalszą współpracę z Warszawą.
 
Ta z kolei trwa już od kilku lat. Obejmuje między innymi pomoc w konserwacji dokumentów znajdujących się w złym stanie. „Nie jest tajemnicą, że IPN posiada sprzęt, którego my w Budapeszcie nie mamy” – podkreśla Balazs.
 
Archiwiści z IPN odwiedzają z reguły budapeszteńską placówkę dwa razy w roku. Pomagają przede wszystkim w porządkowaniu kolekcji archiwalnej PIBM.
 
„Materiały por. Winiarskiego są cenne nie tylko z perspektywy polskich uchodźców wojskowych na Węgrzech, ale też z perspektywy codziennego życia w Jarosławiu, gdzie mieszkała rodzina por. Winiarskiego i skąd przychodziła do niego korespondencja” – zauważył dyrektor PIBM.
 
Założony w 1988 roku Polski Instytut Badawczy i Muzeum jest instytucją węgierskiej Polonii. Otwarta w czerwcu 2022 roku w budynku muzeum wystawa stała opowiada o tysiącletniej wspólnej historii polsko-węgierskiej.

PAP/ks
 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polakami na Litwie

07.07.2023 08:26
Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że stosunki między Polską a Litwą są dziś bardzo dobre. Prezydent spotkał się w Jaszunach niedaleko Wilna z przedstawicielami mieszkających na Litwie Polaków.

Szef Związku Polaków w Niemczech: "spotkanie w sprawie nauki języka bez przełomu"

08.07.2023 09:00
W spotkaniu z polsko-niemiecką grupą parlamentarną w Bundestagu uczestniczyła także organizacja Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.

"Chcemy coś wspólnie zrobić dla naszej ojczyzny". I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

08.07.2023 10:42
Sześciuset przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą z 41 krajów świata bierze udział w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W uroczystości otwarcia uczestniczyli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio oraz Polskie Radio dla Zagranicy.