Redakcja Polska

Wręczono tegoroczne nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

12.09.2023 13:46
W gronie tegorocznych laureatów są pisarz Andrzej Sapkowski, aktor Andrzej Mastalerz, dramatopisarz Tomasz Man i reżyserka Dorota Kobiela-Welchman. Twórców oraz ludzi kultury minister  Piotr Gliński odznaczył podczas uroczystej gali w Warszawie.
Audio
  • Nagrody ministra kultury wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister Piotr Gliński oraz pisarz Andrzej Sapkowski podczas gali wręczenia dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
Minister Piotr Gliński oraz pisarz Andrzej Sapkowski podczas gali wręczenia dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

W kategorii literatura nagrodzony został Andrzej Sapkowski - to, zaraz po Stanisławie Lemie, najczęściej tłumaczony polski pisarz fantastyki. Jego saga o „Wiedźminie” została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą, a książki przetłumaczono na blisko 20 języków. W Polsce i na świecie Andrzej Sapkowski ma wielu fanów. Twórczość laureata doczekała się ekranizacji filmowej i serialowej, adaptacji w formie musicalu oraz serii gier komputerowych. Jego zbiór opowiadań pt. "Ostatnie życzenie" znalazł się na liście bestsellerów "New York Times".

W kategorii Teatr nagrody otrzymali aktor Andrzej Mastalerz i dramatopisarz Tomasz Man. Obydwaj artyści są ściśle związani z Teatrem Polskiego Radia. Andrzej Mastalerz stworzył 200 interpretacji w radiowym teatrze wyobraźni.  

Laureatem dorocznej nagrody imienia Tomasza Merty „Między literaturą, a historią” został Rafał Ziemkiewicz - publicysta, dziennikarz i autor literatury z gatunku fantastyki.

W kategorii Upowszechnianie kultury nagrodzona została Gołda Tencer,  związana z  Teatrem Żydowskim w Warszawie. Założycielka i dyrektorka polsko-amerykańsko-izraelskiej Fundacji „Shalom” organizuje również Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, który na stałe zadomowił się na mapie kulturalnej nie tylko Polski, ale i całej Europy.

Za całokształt twórczości nagrody otrzymali: skrzypek, profesor nauk o sztukach pięknych Roman Lasocki oraz założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” Włodzimierz Staniewski. Kierowany przez niego ośrodek wykreował niepowtarzalny styl prezentowanych spektakli oraz własną metodę pracy aktorskiej, a w ciągu ponad 40 lat działalności zyskał międzynarodową renomę i uznanie.

W sumie minister kultury Piotr Gliński przyznał swoje nagrody w 18-tu kategoriach.

IAR/ep

Wystawa obrazów Fridy Kahlo w Łazienkach Królewskich w Warszawie

13.07.2023 13:30
„Kolor życia. Frida Kahlo" to pierwsza w polskiej stolicy ekspozycja poświęcona twórczości legendarnej meksykańskiej malarki, jednej z najważniejszych i najciekawszych artystek XX wieku.

Program Odbudowy Zabytków. Będzie więcej pieniędzy na renowację zabytków

17.07.2023 17:00
Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem resortu kultury prof. Piotrem Glińskim ogłosili w piątek wyniki pierwszego etapu Programu Odbudowy Zabytków; w skali kraju to ponad 2,5 mld zł na blisko 5 tysięcy projektów.

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

19.07.2023 14:32
Najnowsza ekspozycja prezentuje dzieła sztuki antycznej i wczesnorenesansowej, a jej tematem jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo.

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.

Ogłoszono listę książek nominowanych do Londyńskiej Nagrody Literackiej

12.09.2023 08:50
Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie ogłosił listę książek nominowanych do Londyńskiej Nagrody Literackiej, przyznawanej za całokształt twórczości, za najlepszą książkę, popularyzację kultury polskiej w świecie oraz za dzieło naukowe poświęcone literaturze emigracyjnej.