Redakcja Polska

Prace Chagalla, Dalego, Picassa na wystawie z kolekcji książąt Lubomirskich w Rzeszowie

20.01.2024 14:08
Dzieła wybitnych artystów sztuki współczesnej, takich jak Mark Chagall, Salvador Dali, Pablo Picasso, Andy Warhol, Banksy, Fernand Leger, Karel Appel, Victor Vasarely, można od soboty oglądać na wystawie „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”, prezentowanej w rzeszowskim BWA.
Obrazy Marca Chagalla na wystawie MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022
Obrazy Marca Chagalla na wystawie "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017-2022” MKiDN

Na ekspozycji, która została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 670. rocznicy lokacji miasta Rzeszowa, znalazły się łącznie 52 prace 20 artystów sztuki współczesnej z kolekcji książąt Lubomirskich.

Jak zauważył cytowany na stronie rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, choć sztuka współczesna nie kojarzy się z rodami arystokratycznymi, to od wieków była przez nie kolekcjonowana, a członkowie rodu książąt Lubomirskich kupowali dzieła artystów im współczesnych.

„Tak, jak wielu w historii rodziny, książę Jan Lubomirski-Lanckoroński jest w posiadaniu wyjątkowej kolekcji, w której skład wchodzą obrazy olejne, grafiki, rysunki, litografie, serigrafie, akwarele, meble i inne dzieła sztuki od czasów renesansu do współczesności. Od Rubensa i Rembrandta, przez Malczewskiego i Kirkeby’ego, aż po Dalego i Banksy’ego” – zauważył książę.

Na ekspozycji „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich” w Rzeszowie znalazła się część tej bogatej kolekcji.

Jak zapewnia prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, prezentowane zbiory są niezwykle zróżnicowane, mają jednak jedną wspólną cechę: powstały po I wojnie światowej i reprezentują najważniejsze nurty artystyczne powojennej Europy, które zrewolucjonizowały świat sztuki XX i XXI wieku.

Zbiory książąt Lubomirskich rozbudowywane są od wieków. Obecnie wzbogaca je książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, który także często organizuje wystawy tej bogatej kolekcji. Były one już prezentowane m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku, w którego komnatach aktualnie wisi tuzin obrazów olejnych, w tym portretów książąt Lubomirskich.

„Fundacja Książąt Lubomirskich, której prezesem jest książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, z niecierpliwością wyczekuje następnych okazji do dzielenia się wyjątkowymi zasobami zarówno z czasów współczesnych, jak i tych z przeszłości” – czytamy na stronie BWA.

W Rzeszowie można je oglądać do 19 maja.


PAP/ho

Na ekrany polskich kin wszedł film „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki

15.01.2024 14:13
To biograficzna opowieść przedstawiona z perspektywy powstańca styczniowego, kapelana, generała Stanisława Brzóski, organizatora i dowódcy  oddziału powstańczego złożonego z chłopów.  

155 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański, wybitny malarz, poeta i dramatopisarz

15.01.2024 14:31
Jeden z najwybitniejszych polskich twórców działający w okresie Młodej Polski to malarz, rysownik i grafik, a także poeta, dramatopisarz i reformator teatru,  który poszukując stylu narodowego w sztuce, stworzył własny, oryginalny jego wyraz.

Będzie nowa trasa zwiedzania Wawelu? "Myślimy o specjalnych oprowadzaniach po strychu zamku"

17.01.2024 11:29
Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu nie wyklucza organizacji sporadycznych, kameralnych oprowadzań po strychu renesansowej rezydencji. "Myślimy o specjalnych pokazach, natomiast to wymaga jeszcze pracy" - powiedział dziennikarzom prof. Andrzej Betlej.

Poznaliśmy laureatów 31. Paszportów „Polityki” - prestiżowych nagród kulturalnych

18.01.2024 11:58
Nagroda honoruje młodych twórców, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce przyznano w siedmiu kategoriach.

„Psalmy Pokoju i Pojednania’’ w wykonaniu polskich i żydowskich artystów

19.01.2024 12:50
W Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert z okazji 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.