Redakcja Polska

Katedra Polonistyki na Uniwersytecie Stambulskim istnieje od ponad 30. lat

12.04.2024 16:51
Tureccy studenci mają różne motywacje do nauki, a język polski jest dla nich dość trudny, mimo to wciąż chcą się uczyć – mówi Oskar Czapiewski, wykładowca stambulskiej Katedry Polonistyki.
Audio
  • Rozmowa z Oskarem Czapiewskim z Katedry Polonistyki Uniwersytetu Stambulskiego [posłuchaj]
Oskar Czapiewski w studiu PRdZ
Oskar Czapiewski w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Katedra Polonistyki na Uniwersytecie Stambulskim powstała w 1992 roku, jej założycielem był nieżyjący już prof. Andrzej Zieniewicz. Proces jej postawania, a także szczegóły tworzenia podobnej katedry w Ankarze prof. Zieniewicz opisał w książce „Polak mały w Azji Mniejszej”.

Jakie są motywacje studentów do nauki polskiego? – Bardzo różne, od zainteresowania popkulturą i grami komputerowymi w rodzaju „Wiedźmin”, po chęć poznania polskiej kinametografii – tłumaczy Oskar Czapiewski. - Polska kultura wśród przeciętnych mieszkańców Turcji nie jest zbyt dobrze rozpoznawana, ale moi studenci kojarzą Kieślowskiego, Chopina, Marię Skłodowską-Curie no i oczywiście piłkarza Roberta Lewandowskiego – dodaje wykładowca.

Język polski dla tureckich studentów jest trudny, bo jest językiem fleksyjnym więc mamy tu do czynienia z zupełnie inną logiką mówienia. Wiele trudności sprawiają na przykład formy dokonane i niedokonane czasowników, trudna jest też wymowa.

- Wśród moich studentów panuje przekonanie, że Polska to bardzo szybko rozwijający się kraj z ciekawą kulturą – dodaje Oskar Czapiewski. O motywacjach tureckich studentów i o historii Katedry Polonistyki na Uniwersytecie w Stambule oraz o tureckiej Polonii – potomkach Polaków, zamieszkujących do dziś w Adampolu – opowiedział Ewie Plisieckiej.

 

Jak skutecznie uczyć języka polskiego cudzoziemców?

27.08.2019 16:32
Nauka języka, aby przynosiła efekty, musi być osadzona w kulturze kraju, którego język poznajemy  

Centrum Polonijne KUL zainaugurowało działalność w Berlinie

24.09.2023 11:54
Podczas inauguracji Centrum Polonijnego KUL w Berlinie w sobotę przedstawiciele uniwersytetu przedstawili ofertę kursów dla Polonii i Polaków za granicą – poinformował w niedzielę Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Uniwersytet Warszawski otworzył swoje podwoje dla obywateli Ukrainy

30.12.2023 11:00
W tym przypadku nie chodzi o studiowanie, ale o kursy językowe, warsztaty artystyczne, planowania kariery, wycieczki oraz wsparcie psychologiczne i prawne. Ponad 8 tysięcy obywateli Ukrainy wzięło udział w programie „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy".

NAWA z sukcesem realizuje misję promocji polskiej nauki. Ruszył Program POLONISTA

07.03.2024 17:37
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już od siedmiu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę akademicką. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.