Redakcja Polska

Wielka szansa Polaka w Metropolitan Opera w Nowym Jorku

23.11.2021 14:12
Jakub Józef Orliński zadebiutuje we wtorek w legendarnej Metropolitan Opera. Kontratenor wykona w Nowym Jorku partię Orfeusza w spektaklu "Eurydyka” Matthew Aucoina.
Metropolitan Opera House w Nowym Jorku
Metropolitan Opera House w Nowym JorkuShutterstock/Eileen_10

4 grudnia - jak informuje "Gazeta Polska Codziennie” - planowane są w Polsce kinowe transmisje live tego spektaklu.

Występ to dobry prezent dla polskiego śpiewaka, który - jak zauważa "GPC" 8 grudnia kończy 31 lat.

Jakub Józef Orliński wystąpi w roli alter ego Orfeusza. Gazeta przywołuje informacje ze strony Metropolitan Opera, że "w swojej nowej, sugestywnej operze słynny amerykański kompozytor Matthew Aucoin na nowo przedstawia historię z punktu widzenia Eurydyki i nadaje tym znanym postaciom zaskakujący, nowy wymiar". Autorką libretta "Eurydyki" jest Sarah Ruhl. 


PAP/dad

"Jeszcze Europa nie zginęła". Duński portal o tym, jak polski rząd broni Unii

23.11.2021 12:27
"Możemy jak polski rząd wybrać fizyczną i militarną ochronę granicy, zamiast jak w 2015 r. przymykać oko na coś, co się nam nie podoba. Wymaga to jedynie paru tysięcy żołnierzy, płotu i karabinów"– cytuje TVP.Info artykuł komentatora politycznego i historyka Mikaela Jalvinga, który ukazał się na portalu najpoczytniejszego duńskiego dziennika "Jyllands-Posten". W swoim artykule zatytułowanym "Jeszcze Europa nie zginęła" nawiązuje do historii Polski.

W Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage

23.11.2021 12:17
Zapowiedział to wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystej gali zakończenia 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage – jednego z największych na świecie festiwali poświęconych sztuce operatorów filmowych

"Teatr spełnionych nadziei". 30 lat istnienia polskiej sceny teatralnej w Kanadzie

23.11.2021 18:17
Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył  blisko trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. W tym roku ta niezwykła instytucja obchodzi 30-lecie istnienia.