Redakcja Polska

Ogłoszono finalistów konkursu na rosyjskojęzyczne opowiadanie fantastyczne w stylu Stanisława Lema

26.11.2021 11:05
Inicjatorem i organizatorem konkursu była ambasada Polski w Rosji, a w ogłoszeniu wyników wziął udział ambasador Krzysztof Krajewski. Do konkursu zgłoszono ponad 300 opowiadań.
Audio
  • Konkurs Ambasady RP w Moskwie na opowiadanie w stylu Lema - rozmowa z Katarzyną Kalinowską [posłuchaj]
Stanisław Lem w roku 1962
Stanisław Lem w roku 1962Polskie Radio - grafika na podstawie PAP/Andrzej Piotrowski/wikimedia/domena publiczna

W skład konkursowego jury weszli znani twórcy kultury i krytycy, a także futurolodzy i specjaliści w dziedzinie nowych technologii.

"Lemowski duch rozmyślań koncentruje się nie tylko na technicznej stronie postępu, ale także na jego konsekwencjach dla ludzkości” - stwierdził ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. Dyplomata podkreślił, że w zamyśle konkurs miał stać się swego rodzaju lustrem, w którym będzie można zobaczyć, jak twórczość Stanisława Lema postrzegają rosyjscy autorzy.

Pierwsze miejsce w konkursie jurorzy przyznali Artiomowi Chlebnikowowi za opowiadanie "Potieri” (Utrata), w którym autor tłumaczy, jak ważna dla przyszłości każdego człowieka jest jego historyczna pamięć. Drugą nagrodę zdobył Władimir Bieriezin za opowiadanie "Sait biez URL” (Strona internetowa bez adresu). Trzecie miejsce jury przyznało Michaiłowi Gajocho za opowiadanie "Anna”.

O podsumowanie konkursu Katarzynę Kalinowską, z Ambasady RP w Moskwie, poprosiła Ewa Plisiecka.

 

"Rosja może wykorzystywać sytuację do eskalacji wojny na Ukrainie". Wiceszef MSZ o kryzysie na granicy

24.11.2021 09:48
- Od wielu tygodniu powtarzamy i ostrzegamy naszych partnerów - Rosja może wykorzystywać obecną sytuację także do tego, by zwiększać presję na Ukrainę i doprowadzić do eskalacji wojny, która od 2014 roku cały czas trwa - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Focus on The Border - o sytuacji na granicy Polski, Unii Europejskiej i NATO

25.11.2021 09:18
Polskie Radio dla Zagranicy uruchamia cykl reportaży Focus on The Border, dotyczący przyczyn i skutków kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Sytuacja na granicy Polski, Unii Europejskiej oraz NATO prezentowana jest głównie jako kryzys migracyjny. Przyczyną kryzysu jest jednak przede wszystkim próba sprowokowania działań o charakterze wojny hybrydowej na granicy Rzeczypospolitej Polskiej, nie tylko jako członka NATO i Unii Europejskiej, ale nade wszystko w celu destabilizacji i podsycania niepokoju na terytorium całej Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie "Memoriał" do likwidacji? Jest oświadczenie czterech prezydentów

25.11.2021 11:44
"My, Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wyrażamy zaniepokojenie dokonującym się w Rosji rewizjonizmem historycznym, a w szczególności możliwością zamknięcia Stowarzyszenia Memoriał" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. 

W Warszawie rozpoczęły się 29. Targi Książki Historycznej

25.11.2021 15:19
Bogata oferta wydawnicza, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, prezentacje gier strategicznych i planszowych – Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim  miejscem spotkań wydawców z miłośnikami literatury historycznej