Redakcja Polska

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

27.06.2022 13:44
Na wiedeńskim Yppenplatz, Instytut Polski w Wiedniu, zorganizował 22 czerwca plenerowy wernisaż wystawy „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”. Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.
Otwarcie wystawy plenerowej Kolumny pamięci: Bruno Schulz (18921942) w Wiedniu
Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w WiedniuFoto: Instytut Polski w Wiedniu

Projekt został zrealizowany w związku z przypadającą 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą tragicznej śmierci wybitnego pisarza i artysty, Brunona Schulza. Z tej okazji rok 2022 został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Brunona Schulza.

W czasie pobytu w Wiedniu po wybuchu I wojny światowej Bruno Schulz doświadczył niełatwego losu uchodźcy wojennego w ucieczce przed rosyjską agresją. Później zmuszony był ulec presji stalinowskiej propagandy, a ostatecznie, po wkroczeniu do Drohobycza Niemców w 1941 roku – stał się ofiarą Holocaustu. Nie sposób rozdzielić fenomenu Schulza – artysty od świata wykreowanego w jego dziełach literackich, dlatego narracja w ośmiu rozdziałach wystawy zawiera: cytaty z jego poetyckiej prozy, komentarze – powstałe na podstawie opracowań wybitnych znawców: Jerzego Ficowskiego, Jerzego Jarzębskiego i Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak, fotografie ukazujące jego rodzinne miasto Drohobycz, krąg rodzinny i przyjaciół oraz reprodukcje prac plastycznych twórcy z kolekcji warszawskiego Muzeum Literatury, które posiada największy na świecie zbiór dzieł Brunona Schulza. Naturalną tego konsekwencją jest propagowanie twórczości wielkiego wizjonera w formie wystaw jego prac plastycznych i prezentowania jego prozy. Wystawy takie miały już miejsce w muzeach m.in.: Brukseli, Paryża, Nancy, Londynu, Düsseldorfu, Jerozolimy, Triestu, Genui, Istambułu i Madrytu.


Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

Po raz pierwszy tego typu wystawa odbywa się w Wiedniu, byłej stolicy Monarchii Austro-Węgierskiej i Galicji, w której Bruno Schulz urodził się i wychował. Przez ponad ćwierć wieku był obywatelem imperium, z którego dziedzictwa kulturowego czerpał różnorakie inspiracje, dlatego bywa przez badaczy włączany w krąg reprezentantów środkowoeuropejskiego modernizmu. Obecność osobnego, polskiego pisarza i artysty o żydowskim pochodzeniu w tym szczególnym na mapie Wiednia miejscu, poświęconym uczczeniu pamięci ofiar narodowego socjalizmu nabiera wyjątkowego, symbolicznego znaczenia.

Schulz całą swoją twórczością budował swoją idylliczną republikę marzeń, której nagły i tragiczny kres położył faszystowski totalitaryzm. Rozkwit sztuki i wyobraźni Brunona Schulza, małego i życzliwego człowieka w odległym mikrokosmosie Drohobycza to monumentalny dowód ludzkiego geniuszu. Wystawą w Wiedniu po raz kolejny pragniemy mu oddać hołd – podkreśliła dr Anna Lipa z Muzeum Literatury w Warszawie, kurator wystawy.

Podczas wernisażu publiczność miała okazję wysłuchać wybranych opowiadań Schulza, które odczytała austriacka aktorka Sarah Zelt. Duet KLEZMER RELOADED (Gołębiowski/Shevchenko) wykonał koncert z repertuarem muzyki żydowskiej Europy Środkowo-Wschodniej.

Życie, twórczość i spuścizna, którą pozostawił nam Bruno Schulz, łączy kultury, które niegdyś były tak ściśle ze sobą powiązane: żydowską, polską i ukraińską. Dzisiaj moimi myślami jestem z Drohobyczem w Ukrainie, gdzie Schulz spędził większość swojego życia. Wiele miejsc pamięci jednoczących Polaków i Ukraińców jest obecnie w bezpośrednim niebezpieczeństwie z powodu rosyjskiej agresji – skomentowała Monika Szmigiel-Turlej, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Wystawę można oglądać do 3 września 2022 roku.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu


Praski Festiwal United Islands – edycja specjalna „Freedom Edition”

14.06.2022 16:23
Największy open’air w centrum czeskiej Pragi poświęcony był w tym roku muzyce z Białorusi, Ukrainy, Polski i Litwy. Przesłaniem festiwalu była solidarność z walczącą Ukrainą i białoruską kulturą niezależną.

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

17.06.2022 13:43
W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.

Trwa prezentacja polskiej kultury w czeskim Ołomuńcu

25.06.2022 08:57
W Ołomuńcu w Czechach trwa sezon polski - cykl wydarzeń prezentujących polską kulturę. Projekt jest realizowany przy wsparciu konsulatu RP w Ostrawie oraz Instytutu Polskiego w Pradze.