Redakcja Polska

Trwa prezentacja polskiej kultury w czeskim Ołomuńcu

25.06.2022 08:57
W Ołomuńcu w Czechach trwa sezon polski - cykl wydarzeń prezentujących polską kulturę. Projekt jest realizowany przy wsparciu konsulatu RP w Ostrawie oraz Instytutu Polskiego w Pradze.
Audio
  • Po Węgrzech przyszedł czas na Polskę, która znalazła się w centrum zainteresowania ołomunieckiego Muzeum Sztuki. Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj mówi, że od kilku lat w muzeum działa forum sztuki środkowoeuropejskiej [posłuchaj]
Czechy. Zdjęcie ilustracyjne
Czechy. Zdjęcie ilustracyjneMilan Sommer/Shutterstock

Po Węgrzech przyszedł czas na Polskę, która znalazła się w centrum zainteresowania ołomunieckiego Muzeum Sztuki. "Od kilku lat w tej instytucji działa forum sztuki środkowoeuropejskiej" - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. "Forum ma ambicję bycia hubem dla współczesnej sztuki Europy Środkowej, całego regionu wyszehradzkiego" - dodaje. 

Sezon polski w Ołomuńcu zainaugurowała wystawa o Rzeczpospolitej wielu narodów. W połowie czerwca głównym gościem ołomunieckiego festiwalu teatrów ulicznych był krakowski teatr KTO.

"W połowie września punktem kulminacyjnym będzie festyn poświęcony promocji turystycznej Polski. W Ołomuńcu powstanie też polski mural" - zapowiada w rozmowie z Polskim Radiem Maciej Ruczaj.

Na zakończenie sezonu polskiego, w październiku, w ramach festiwalu muzyki sakralnej wystąpi chór Poznańskie Słowiki.

IAR/ks

Starożytna Marea i jej tajemnice. Spotkanie z prof. Tomaszem Derdą z Uniwersytetu Warszawskiego

24.06.2022 18:32
Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.

W Budapeszcie wystawa o 1000-letniej wspólnej historii Polski i Węgier

25.06.2022 13:00
Wystawę „Polacy – Węgrzy. Tysiąc lat historii” otwarto w piątek w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie. Przedstawia ona najważniejsze wątki z historii obu krajów od wspólnych świętych i koligacji dynastycznych aż po współczesność.

Polskie reakcje na usunięcie polskich flag z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 17:13
Wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu w obwodzie smoleńskim.