Redakcja Polska

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska nagrodziła Instytut Książki na Targach Książki we Frankfurcie

24.10.2022 14:00
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska nagrodziła dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego oraz cały Instytut za pomoc, którą od początku wojny Instytut stara się nieść Ukraińcom i ukraińskiej literaturze. Nagrodę na Targach Książki we Frankfurcie odebrała w imieniu Instytutu Łucja Gawkowska.
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska nagrodziła Instytut Książki na Targach Książki we Frankfurcie
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska nagrodziła Instytut Książki na Targach Książki we FrankfurcieFoto: Facebook/InstytutKsiazki

Na stronie Instytutu Książki  przekazano, że "w piątek, 21 października, na ukraińskim stoisku na Targach Książki we Frankfurcie gościła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, która wspólnie z przedstawicielami ukraińskiego ministerstwa kultury, ministerstwa spraw zagranicznych, Ukraińskiego Instytutu Książki oraz Europejskiej Federacji Wydawców prezentowała projekty mające na celu wsparcie ukraińskiej książki w trudnym dla kraju czasie: Ukraińską Półkę oraz Books Without Borders.

"Instytut Książki znalazł się w gronie wyróżnionych za specjalny wkład w pomoc naszym sąsiadom" - poinformowano.

Instytut Książki otrzymał nagrodę z rąk Ołeny Zełenskiej za cały szereg działań na rzecz Ukrainy, w tym m.in. przekazanie bibliotekom książek przetłumaczonych w ramach Programu Translatorskiego ęPoland, zakup książek dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Podaruj książkę ukraińskim dzieciom", bezpośrednią pomoc ukraińskim twórcom i wydawnictwom, wsparcie wydarzeń festiwalowych związanych z tematem Ukrainy oraz druk książek w języku ukraińskim.

W swoim przemówieniu ukraińska pierwsza dama mówiła, że to właśnie książka może być rzeczą, która jak żadna inna skraca dystans pomiędzy uchodźcami a krajem, który musieli opuścić. Według niej to właśnie literatura i kultura ogólnie stanowi duszę narodu. Pierwsza dama Ukrainy wyraziła też dumę, że na Targi Książki we Frankfurcie udało się przybyć wydawcom z bombardowanego Charkowa i przekonywała, że Ukraińcy doskonale rozumieją potrzebę promowania swojej kultury na arenie międzynarodowej, również w tym najtrudniejszym czasie.

"Dziecko, które musi uciekać z kraju, często nie może wziąć nic ze sobą, odebrano mu dzieciństwo. Stąd szczególna waga obecności książek po ukraińsku w krajach schronienia" – podkreśliła Ołena Zełenska.

Razem z Instytutem Książki nagrodzone zostały także inne europejskie instytucje: Federation of European Publishers, Kibadu - Kinderbücher aus der Ukraine, Leidykla Flintas, Goethe-Institut oraz Börsenverein des Deutschen Buchhandels.


PAP/ho


Pierwsza Dama spotkała się z prezesem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

22.10.2022 08:50
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Belwederze z prezesem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołajem Falkowskim. Rozmowa dotyczyła działań fundacji, pomocy dotychczas przekazanej do Ukrainy, projektów adresowanych do uchodźców w Polsce i ludności cywilnej w Ukrainie.

Powstanie węgierskie 1956. Próba wyrwania się z sowieckiej dominacji

23.10.2022 11:44
66 lat temu, 23 października 1956 roku wybuchło na Węgrzech powstanie, nazywane dziś rewolucją 1956 roku. Było ono dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji.

Ambasador Niemiec na międzynarodowym seminarium o cmentarzach żydowskich w Polsce

23.10.2022 18:12
W Lublinie odbyło się międzynarodowe seminarium, poświęcone żydowskim cmentarzom w Polsce. Gościem specjalnym spotkania jest ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.