Redakcja Polska

Ruszyła 19. edycja Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”

18.08.2023 12:19
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Warszawie wystąpi kilkudziesięciu wybitnych artystów - jak Ivo Pogorelić, Bruce Liu, Dang Thai Son, Alena Baeva i Kate Liu.
Audio
  • Rozmowa z rzecznikiem festiwalu "Chopin i jego Europa" Aleksandrem Laskowskim [posłuchaj]
Plakat festiwalu Chopin i jego Europa
Plakat festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: materiały prasowe

Koncerty będą się odbywały na najważniejszych scenach Warszawy - głównie w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Festiwal rozpocznie się koncertem nadzwyczajnym włoskiego skrzypka Fabio Biondiego "Przed sercem Fryderyka Chopina" w bazylice św. Krzyża. Pierwszy koncert symfoniczny na festiwalu odbędzie się w sobotę. Ivo Pogorelić z towarzyszeniem Kammerorchester Basel wykona, między innymi, koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.

19. edycja festiwalu ma tytuł "Nie po raz pierwszy", co oznacza kontynuację najważniejszych dla niego wątków: wykonawstwa historycznego, odkrywania nieznanej muzyki polskiej i europejskiej, prezentacji dzieł znanych, lecz w zupełnie nowych interpretacjach, wątku operowego, pieśniowego czy występów pianistów triumfujących na Konkursach Chopinowskich.

W festiwal od początku jego istnienia zaangażowane jest Polskie. Program Drugi Polskiego Radia jest współorganizatorem festiwalu, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia.

Na koncerty zaprasza rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” Aleksander Laskowski. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

 

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie organizatorem międzynarodowej konferencji w Paryżu, promującej polską kulturę

13.03.2023 16:35
Bohaterowie polsko-francuskiego wydarzenia „Krąg romantyczny" to nie tylko Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, ale też cały świat romantycznego Paryża.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie po remoncie znów czeka na zwiedzających

05.05.2023 08:43
Po ośmiu miesiącach remontu muzeum ponownie otworzyło się dla turystów z Polski i z zagranicy, a także dla warszawiaków. Zmodernizowana została ekspozycja stała, zwiększono też liczbę oryginalnych pamiątek po kompozytorze.

Kraków: ponad 120 jazzowych koncertów w programie letniego festiwalu

28.06.2023 09:15
Ponad 120 jazzowych koncertów znalazło się w programie tegorocznego Summer Jazz Festiwal Kraków, który potrwa od lipca do początku września. Wydarzenie zainauguruje w niedzielę Parada Nowoorleańska.

Dyrektor Europejskiego Konserwatorium Muzycznego: Francuzi wykonują Chopina mechanicznie, Polacy grają z emocjami

28.06.2023 10:00
- Francuzi wykonują utwory Fryderyka Chopina mechanicznie, Polacy grają bardziej z emocjami – powiedział Jerome Szczur, założyciel i dyrektor artystyczny Europejskiego Konserwatorium Muzycznego w Reims oraz profesor w Międzynarodowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu, a także pianista, kompozytor i laureat nagrody „Wybitny Polak we Francji”.

W Rzeszowie trwa XIX Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

15.07.2023 15:00
Barwny korowód z udziałem około 600 przedstawicieli Polonii z czterech kontynentów, ubranych w stroje ludowe, zainaugurowało w piątek po południu w Rzeszowie XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (ŚFPZF). Festiwal potrwa do 17 lipca.