Redakcja Polska

"Teatr bez granic". Wielkie osiągnięcia polskiej sceny teatralnej w Kanadzie

07.10.2023 17:00
Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto stworzył kilkaset spektakli i odbył  ponad trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. 
Audio
  • Z Agatą Pilitowską, znakomitą aktorką, współzałożycielką i członkiem Zarządu Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Agata Pilitowska na scenie w Opowieściach Poli Negri
Agata Pilitowska na scenie w "Opowieściach Poli Negri"Foto: Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, znany powszechnie jako Teatr Polski w Toronto, jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, prezentującym premierowe spektakle powstające specjalnie dla niego.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru ma w repertuarze sztuki teatralne Kazimierza Brauna z cyklu "Wielkie Polki-Emigrantki":   między innymi takie spektakle, jak "Helena, rzecz o Modrzejewskiej", "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej-Curie, "Tamara L." o Tamarze Łempickiej, "Opowieści Poli Negri", "Tajemnice Ordonki". Stworzył  też liczne spektakle poetycko-muzyczne, przedstawienia o charakterze musicalowym i rewiowym, mniejsze inicjatywy kulturalne, coroczne serenady oraz liczne podróże, dzięki którym Salon może być śmiało nazwany "teatrem bez granic".

Główne role w spektaklach teatru grają dwie wybitne aktorki - Maria Nowotarska i Agata Pilitowska. Obie aktorki: matka i córka, swoją ciężką pracą, determinacją i talentem udowodniły, że poza ojczyzną można kontynuować swoją pasję i pracować w swoim zawodzie, w niezwykły sposób wzbogacając teatr emigracyjny i teatr polski.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, jest jedynym tego typu teatrem polskim na świecie. "Ten teatr jest elementem naszej kultury. Nie, nie kultury emigracyjne, kultury polskiej" - tak o teatrze pisał Henryk Dasko.

Agata Pilitowska była uczestnikiem konferencji „Teatr polski poza granicami: kultura, tożsamość i wspólnota”, zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Podczas dwudniowego spotkania zaproszeni goście rozmawiali o problemach twórców teatrów polskich działających poza krajem oraz podjęli próbę oceny tego wyjątkowego i ważnego zjawiska kultury polskiej.

Aktorka przedstawiła na konferencji historię i niezwykłe osiągnięcia polskiej sceny w Toronto. Zaapelowała też o wsparcie dla teatru, którego wkład w polską kulturę, nie tylko emigracyjną, jest ogromny.

– Tworzenie teatru na emigracji jest niezwykle trudne, zwłaszcza, że nie mamy obecnie żadnego wsparcia finansowego dla swoich projektów. Mimo to stworzyłyśmy już kilkadziesiąt "Emigracyjnych Rozmów Teatralnych", które są dostępne w Internecie. Teatr zrealizował też słuchowiska poświęcone życiu i twórczości wielkich Polaków i ich wkładowi w historię świata. Między innymi Fryderykowi Chopinowi i Karolinie Lanckorońskiej – mówi Agata Pilitowska.

Z Agatą Pilitowską, znakomitą aktorką, współzałożycielką i członkiem Zarządu Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto, rozmawia Halina Ostas.

Premiera filmu o polskiej działaczce na Łotwie. Obraz będzie walczył o Oscara

01.10.2023 12:15
Bohaterka obrazu Ita Kozakiewicz była założycielką Związku Polaków na Łotwie, jako parlamentarzystka głosowała za niepodległością Łotwy. Obraz został zgłoszony przez Łotwę do Oscara.

W Warszawie rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

04.10.2023 11:36
W wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina weźmie udział 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.  

Kolekcje artystyczne Lwowa na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

07.10.2023 15:39
Malarstwo i rzeźba od XVII wieku po wiek XX – dzieła z lwowskich zbiorów prezentowane są na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" w Zamku Królewskim w Warszawie.