Redakcja Polska

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

15.04.2024 13:44
To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości wybitnej artystki ludowej – ikony sztuki ukraińskiej. Jej dorobek współtworzy dziedzictwo kulturowe Ukrainy.
Audio
  • Rozmowa z Szymonem Maliborskim z Muzeum Sztuki Nowoczesnej [posłuchaj]
Szymon Maliborski w studiu PRdZ
Szymon Maliborski w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Pokazywane na wystawie gwasze z lat 1982–1994 pochodzą z prywatnej kolekcji Eduarda Dymszyca i jest to wybór spośród setek stworzonych przez artystkę prac.

W swojej twórczości Maria Prymaczenko ukazywała relację między człowiekiem a naturą, czerpiąc z ludowych tradycji Polesia pełnych symboli i metafor. Malowała ludzi, zwierzęta i rośliny w ich codziennym otoczeniu. Jej obrazy świata zbudowane na obserwacji codzienności Bołotni podlegają magicznej transformacji – nie tyle portretują rzeczywistość, ile starają się ją wspierać i wpływać na jej pomyślny los, mają działać jak zaklęcia.

Wspomniany w tytule wystawy ogród reprezentuje naturę, która harmonijnie współistnieje z człowiekiem i dzięki jego pracy obdarza wszystkich swoją obfitością, a tygrys jest symbolem tego, co tajemnicze, fantazyjne i dzikie (Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie). Może też wskazywać na podejmowane próby znalezienia reprezentacji dla tego, co niebezpieczne. Po katastrofie czarnobylskiej Prymaczenko stworzyła także cykle prac związane z zagrożeniem atomowym i wojną (Wojna atomowa – niech będzie przeklęta! Żeby ludzie jej nie znali, łez nie wylewali!). Dzięki sile surrealizującej wyobraźni, poczuciu humoru, a także pewnej dozie optymizmu w jej pracach dominuje humanistyczny przekaz i wizja harmonijnego współistnienia światów ludzkiego i pozaludzkiego. Prymaczenko marzyła, „by ludzie żyli tak, jak kwitną kwiaty”.

Ekspozycja Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko powstała w oparciu o prace pochodzące z kolekcji Eduarda Dymszyca i jest kontynuacją projektu prezentowanego w 2022 roku w Muzeum Narodowym we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego. Wystawienie tych dzieł w Polsce jest możliwe również dzięki współpracy z Fundacją Rodziny Prymaczenko, która roztacza opiekę nad dziedzictwem artystki.

O sile oddziaływania sztuki Marii Prymaczenko Ewie Plisieckiej opowiedział kustosz wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Szymon Maliborski.

Kolekcje artystyczne Lwowa na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

07.10.2023 15:39
Malarstwo i rzeźba od XVII wieku po wiek XX – dzieła z lwowskich zbiorów prezentowane są na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" w Zamku Królewskim w Warszawie.

Najlepsze obrazy Olgi Boznańskiej zostały zaprezentowane w Muzeum Gdańska

03.12.2023 14:41
- Ponad 50 prac i pamiątek z pracowni Olgi Boznańskiej, artystki przełomu XIX i XX wieku, jest prezentowanych w Muzeum Gdańska. Kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha powiedziała, że są to dzieła przechowywane w Muzeum Narodowym w Krakowie.

„Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule” – wystawa o polskiej mniejszości na rumuńskiej Bukowinie

13.03.2024 17:35
Jednym z wydarzeń zapowiadających Sezon Kulturalny Polska-Rumunia jest wystawa fotografii polskiej artystki Justyny Mielnikiewicz w Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa w Bukareszcie.  

Wystawa „My Europianie” pokazuje naszą drogę do Unii Europejskiej

03.04.2024 13:03
Na ekspozycję z okazji 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej i 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zaprasza Muzeum Niepodległości w Warszawie.

„Latte Capitalizm. Litery jako forma oporu”. Wystawa polskiej artystki w Open Source Gallery w Nowym Jorku

09.04.2024 16:41
Technika haftu to główne narzędzie ekspresji artystycznej Moniki Drożyńskiej, która w swoich pracach porusza  wiele tematów społecznych i politycznych – jednym z nich są protesty przeciwko wojnie.