Redakcja Polska

„Jak ty?” - film młodego ukraińskiego reżysera o wojnie na Ukrainie na ekranach polskich kin

16.04.2024 18:44
Stanislav Konoplov wykorzystał w swoim fabularnym obrazie dokumentalne zdjęcia, pokazujące m.in. zniszczone przez rosyjskie bomby domy; film opowiada o uczuciach i emocjach, jakie w ludziach budzi wojna.
Audio
  • Film o wojnie w Ukrainie młodych ukraińskich artystów na ekranach polskich kin [posłuchaj]
Olha Tsys i Stanislav Konoplov w PRdZ
Olha Tsys i Stanislav Konoplov w PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Film „Jak ty?” otrzymał nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na festiwalu Pompei Street Film Festival 2023 we Włoszech. W Polsce okazywany był kilkukrotnie w kinach krakowskich, a w ostatnim tygodniu zobaczyli go widzowie warszawskiego kina Luna.

- To historia o ludzkim wyborze w sytuacjach dramatycznych i o emocjach, które towarzyszą tym wyborom. Nie chcieliśmy pokazywać bezpośredni rzeczy, które dzieją się w Ukrainie, ale opowiadać o wojnie jako o odczuciu i pokazać, jak ludzie na nią reagują – mówi Stanislav Konoplov.

Olha Tsys zagrała rolę ukazującą niepokój i zagubienie. - Wszystkie emocje pokazane w filmie odczuwałam w rzeczywistości. Gdy wybuchła wojna, nie wierzyłam, że to się stało. Byłam wtedy w Krakowie, zadzwoniła do mnie mama. Nie wiedziałam, co robić. To moje emocje – mówi aktorka.

- Chcemy i musimy mówić o wojnie. Widzimy, jak informacja o Ukrainie gdzieś ucieka. Staramy się więc cały czas przypominać ludziom, jak groźna jest sytuacja – dodaje reżyser filmu „Jak ty?”.

Z Olhą Tsys i Stanislavem Konoplovem rozmawia Ewa Plisiecka.

 

"Kino" - krótkometrażowy film VR o narodzinach polskiej kinematografii

27.11.2022 12:00
Nowa produkcja, w 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości, przygotowana w ramach projektu "Niepodległa w kadrze" jest ukłonem w stronę polskiej kinematografii, która obchodzi jubileusz 120 lat istnienia.

Zakończył się VII Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

15.10.2023 08:30
Przez trzy dni w warszawskim klubie Hybrydy miłośnicy muzyki etnicznej i tradycyjnej delektowali się występami najwytrawniejszych wykonawców folkowych.

Zakończyła się warszawska odsłona 8 Festiwalu Filmowego Ukraina!

27.10.2023 10:50
Warszawska odsłona festiwalu trwała sześć dni. w ramach konkursu głównego jury i widzowie obejrzeli 13 filmów fabularnych, 11 filmów dokumentalnych i 22 krótkometrażowe.  

Na ekrany polskich kin wszedł film „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki

15.01.2024 14:13
To biograficzna opowieść przedstawiona z perspektywy powstańca styczniowego, kapelana, generała Stanisława Brzóski, organizatora i dowódcy  oddziału powstańczego złożonego z chłopów.  

Litwa: polski film z główną nagrodą międzynarodowego festiwalu w Wilnie

28.03.2024 14:00
Dokument "Skąd dokąd" w reżyserii Maćka Hameli zwycięzcą głównej nagrody litewskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Kino Pavasaris", czyli "Filmowa wiosna". Uznaniem publiczności cieszył się też film "Chłopi" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów.